Kršnovo diskuzní fórum

Kršnův svět => Indický koutek => Téma založeno: Nikdo Červenec 08, 2012, 02:03:03

Název: Hinduista od zrození do zrození
Přispěvatel: Nikdo Červenec 08, 2012, 02:03:03
Náhodou jsem při prolézání internetových antikvariátů narazil na knihu "Hinduista od zrození do zrození" a když jsem jí dal vyhledat na ulozto.cz (http://www.ulozto.cz/hledej/?q=Hinduista+od+zrozen%C3%AD+do+zrozen%C3%AD.pdf) tak se tam válela a nevypadalo to jako úplně špatná knížka k dalšímu rozšíření povědomí o indické kultuře, ačkoliv se samozřejmě jedná o dnešní podobu v jedné konkrétní části Indie, ale berte nebo nechte být. Samozřejmě knihy na ulozto.cz asi nebudou moc legální, i když s tím stahováním to v ČR zas tak ilegální není, ale tak pokud s tím máte problém a máte o knihu zájem, zkuste prohledávač nejen antikvariátů www.knihynainternetu.cz (http://www.knihynainternetu.cz).
Název: Re:Hinduista od zrození do zrození
Přispěvatel: Heduschka Ácha Únor 09, 2014, 03:42:33
Pokud se nemýlím, a jde o knihu Phdr. Hany Preinhaelterové, tak je to velmi čtivé. Autorka zde odlehčenou zábavnou formou popisuje rozporuplný život Indie, odkrývá tajemství hinduistických pravidel. Dávám ukázku... a doufám  :D

"Zatímco my se rodíme jako nikam nepatřící nekřtěňátka, hinduista má o svou náboženskou příslušnost vystaráno už tím, že byl počat z hinduistického otce a porozen hinduistickou matkou. Má se podobně jako žid, který je židem už tím, že se narodil.

V případě hinduisty je ovšem zrozením dáno na náš vkus snad až příliš mnoho a příliš definitivně. Kastu, do které se narodíte, už vám do smrti nikdo neodpáře. Máte-li rodiče bráhmany, jste na tom dobře. Můžete se stát knězem, což je původní bráhmanská úloha, ale jsou vám otevřena i všecka povolání od pera. Už vaše bráhmanské příjmení vám pomůže sehnat místo na společenské špičce. Narodíte-li se však hrnčíři, pradlákovi, holičovi, či – nedej Hari! – odklízeči odpadků nebo spalovači mrtvých, pak raději skloňte hlavu, převezměte živnost svého otce a doufejte v příští zrození."