Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Robert

Stran: 1 [2] 3
16
Cesta, smysl a cíl / Re:Duchovní život není teorie.
« kdy: Září 07, 2012, 13:26:37 »
Dobrá napíšu, i když nevím, jestli to bude zrovna co by sis představoval. Ale každopádně si myslím, že to bude obohacující pro všechny kdo delší dobu nepobývali na indických vesnicích.

17
Cesta, smysl a cíl / Re:Duchovní život není teorie.
« kdy: Září 06, 2012, 15:25:33 »
Každopádně, když si ty maily tak umíš zálohovat, můžeš mi to prosím přeposlat na mail ať si to můžu dnes už s odstupem přečíst celé. Díky

18
Cesta, smysl a cíl / Re:Duchovní život není teorie.
« kdy: Září 06, 2012, 15:22:56 »
Jinak Tondo já tě nenutím aby jsi mi říkal Ramananda a ani si nevzpomínám, že bych tě k tomu, kdy nutil. A jelikož nucení není můj styl, tak bych se velmi divil kdybych v tom neměl pravdu ;)

19
Cesta, smysl a cíl / Re:Duchovní život není teorie.
« kdy: Září 06, 2012, 15:18:00 »
Dobrá omlouvám se ti Tondo, v tomto ohledu jsi měl pravdu. Beru to zpět. S oslovováním to bylo jednoduché. Žil jsem jak víš v Indii a všichni mi říkali Ramananda a na mém domě bylo napsán o Ramananda Ráya Dása kutir takže tak. Zbytek už si asi můžeš domyslet. Každopádně máš ode mne mail který jsem ti poslal a který ti může pomoci ukázat trochu jak to bylo, a že já sem v tom všem nebyl zas tak moc namočen svou vinou. Myslím tím teď tu celou ubohou komedii která se sehrála při tzv. expanzi IRM v ČR. Říkám tím úmyslně komedii, protože to dle mého ze všech stran tak bylo. Názor na to může mít každý jiný.

20
Cesta, smysl a cíl / Re:Duchovní život není teorie.
« kdy: Září 06, 2012, 11:54:00 »
Určitě za to není zodpovědný jediný člověk. Myslím si, že když někdo přečte celou mou tezi včetně odkazů tak mu dojde jak to zhruba bylo a sám může posoudit nakolik je co čí tzv. zodpovědnost. Ve skutečnosti všechno řídí Krišna a my všichni včetně mně, včetně tebe a včetně Prabhupády jsme jen loutky. Co se týká inspirace. Všechny činy každého jsou inspirovány Krišnou. Nutit někoho k něčemu je samozřejmě naprostá hloupost.

21
Cesta, smysl a cíl / Re:Duchovní život není teorie.
« kdy: Září 06, 2012, 11:24:47 »
Barčo co jsi napsala je v mnohém pravda. Na druhou stranu je také pravda, že Prabhupáda leckdy vůči masu používal fanatickou rétoriku. V mnoha věcech si odporoval. A opravdu spousta jeho překladů je špatných. Nevím proč lidi nepoukážou, kde jsem ve své tezi udělal chybu a snaží se jen mně očenovat nebo na mně útočit. Už to samotné poukazuje nejspíš na to, že mám pravdu. Kdo si chce uctívat Prabhupádu ať to dělá. To je jeho věc. Já mám názor jaký mám a mám ho velmi opodstatněný. Samozřejmě i v ISKCONu jsou rozumní lidé, bohužel je jich velmi málo. Já s touto organizací v ČR určitě spolupracovat nebudu. V Indii jsem ochotný přistoupit na nějákou nepřímou spolupráci. Já si myslím, že je opravdu znakem fanatismu, když tě lidé napadnou (to jsem v té době rozdával časopisy pojednávající o tom, že Prabhupáda je jedíný guru pro ISKCON - což on také ve své sebestřednosti a touze po uctívání ustanovil). Možná je pravda hodně syrová, ale taková je. O ISKCONu vím fakt hodně a prošeljsem mnoha chrámy. Kolik je tam ještě ututlaných skandálů to bys nevěřila. I moji kamarádi na vysokých postech v ISKCONu v Indii jsou tím znechuceni. Vzhledem ke své pozici to ale nemohou říkat veřejně. Jo a ještě k Nikdo, spoustu veršů z Gíty Prabhupáda opsal z Rádhakrišnanovi verze Gíty. Tolik mýtů okolo Prabhupády a tolik zamlčování to určitě není dobré. Prostě jen kult osobnosti. Nelíbí se mi to. Ale samozřejmě ať si v ISKCONu praktikují co chtějí. Nicméně s kritikou musí počítat a měli by ji umět také přijímat. Vždyť oni sami kritizují kdeco a kdekoho a mnohdy neoprávněně.

22
Cesta, smysl a cíl / Re:Duchovní život není teorie.
« kdy: Září 06, 2012, 08:01:53 »
Byl bych navíc rád, kdybychom se tady bavili pouze o filozofii a ne o malicherných věcech. Jestli jsem udělal někdy pár chyb? Zabil jsem snad někoho? Okradl jsem snad někoho? Zneužíval jsem snad někoho? Napadl jsem někoho? Nemyslím si Tondo, že bych byl až tak špatný jak se mně tu snažíš vykreslit. To, že jsme si nesedli, je ještě jiná věc. A v té době roku 2007 se mně snažil Krišnakant manipulovat a využívat pro rozdávání svých časopisů. Členové ISKCONu mně fyzicky napadli a ty jsi se zcela neuváženě připojil či chtěl připojit k IRM (opravdu nevím jak tu fázi přesně nazvat proto používám oba termíny), aniž by jsi přesně věděl co je IRM zač a jaká je jeho mise. Ale všechno řídí Krišna co se stalo, se stalo pod jeho vedením a já necítím zášť k nikomu z té doby. To ale také neznamená, že se s těmi osobami budu stýkat. Nicméně jestli s tím souhlasíš, tak můžeme udělat za vším tlustou čáru a přenést se přes věci co byly v minulosti a diskutovat když tak filozofii. Já se stejně nyní už tak moc zapojovat nebudu jelikož se věnuji překladu a psaní knihy a dalším věcem.

23
Cesta, smysl a cíl / Re:Duchovní život není teorie.
« kdy: Září 06, 2012, 07:06:13 »
Nikdo, Gítu překládám a stránky mám koupené a až bude vhodná doba tak je zprovozním. Kritika není nutně parazitování na cizím díle. Kritika pokud je správná a opodstatněná má svůj velký přínos. Začal jsem analýzou situace v Brahma Madhva Gaudija Vaišnava Sampradáji nyní jdu cestou svých vlastních děl. Nevidím na tom nic špatného. Naopak mi to přijde přirozené. Přijímal jsem informace a zjistil, že jsou v mnoha ohledech špatné. Provedl jsem tedy analýzu kde jsem dospěl k závěru a nyní jdu svou vlastní cestou. Byť chápu, že se to mnohým nemusí líbit, nemyslím si, že bych měl být za to osočován nebo, že jsem udělal něco špatného. Můj názor na Prabhupádu jsem sdělil. I když ostře (mimochodem Prabhupáda býval ještě mnohem ostřejší ve svých vyjádřeních) tak korektně a i ho obhájil.

24
Cesta, smysl a cíl / Re:Duchovní život není teorie.
« kdy: Září 06, 2012, 07:00:00 »
Jinak ještě pro Tondu. K IRM jsem se nepřidal. Pouze jsem pro ně překládal a rozdal pár časopisů. To že bych se vyjádřil, že jsem reprezentant Krišnakanta si opravdu nepamatuji. Pokud se tak stalo, tak to byla opravdu chyba. Ostatně v té době si myslím nadělali všichni chyby a to mnohem větší než já. V tom mailu, který se mi nechce hledat a možná ho ani nemám - hm tam je otázka co považuješ za lež a co ne. Co si pamatuju tak jsi tam řekl, že ani nevím jak se jmenuji:) což já samozřejmě vím:) Kdybys byl trochu slušnější a napsal třeba přímo mně tak by jsi se o de mne dozvěděl, že mi moji indičtí kamarádi začali říkat Ramananda a já to začal používat v Indii jelikož Robert mnoho z nich neumělo vyslovit. Vždycky mne fascinovala osoba Ramanandy Ráji a jelikož jsem bydlel v té době asi 7 km od jeho domu tak jsem se kvůli tady těmto všem věcem rozhodl používat jméno Ramananda Rája Dása, které jsem také používal a používám v Indickém ISKCONu abych měl klid od toho, že mně chtěli naverbovat k uctívání nějákého gurua. O posledním Pokynu jsem věděl od roku 2002 kdy jsem byl dva týdny v Bangalore a už i předtím jsem měl dost informací na to abych byl s ISKCONem a tamními guruy velmi opatrný. Prostě jsem jen nechtěl jít do otevřené kritiky, jelikož jsem věděl co se stane. Že budu okamžitě černá ovce. Nakonec to tak stejně dopadlo. Když jsem začal překládat PP tak Vašek neuváženě zveřejnil mé jméno jakože se přidávám k IRM no a pak už tu historii aspoň nějak znáš. Nechci se tu s tebou hádat a ani tě osočovat. Ale myslím si, že příliš nechápeš a možná ani nechceš chápat co se tehdy všechno dělo a vůbec se na to nesnažíš dívat taky z mého pohledu. Anyway pro mně je to historie. A ač mne může spousta lidí obviňovat z mnoha věcí tak já jsem se snažil dělat vše pro svůj duchovní pokrok a dokonce i pomoci ostatním dostat informace. Já jsem přeložil většinu PP a snad celý časopis plus další články a nedostal za to kromě urážek vůbec nic. Nicméně mysli si o mně co chceš. Ty i Nikdo je to vaše věc. Faktem je, že jediný kdo úspěšně poukázal na nějákou nepřesnost v mých textech byl Nikdo u překladu jednoho verše, který jsem neuváženě zkopíroval bez ověření.

25
Cesta, smysl a cíl / Re:Duchovní život není teorie.
« kdy: Září 06, 2012, 06:36:28 »
Nevím Nikdo co znamená výraz ukázat své ego. Ale jestli si myslíš, že se považuje za konatele a že si myslím, že mám nějákou schopnost nezávislou na Krišnovi tak tomu tak určitě není. Tyto základní věci jsem realizoval takže je chápu. K Prabhupádovým znalostem sanskritu uvedu následující - nebyl to žádný znalec a odborník sanskritu, používal slovník Kaumudí. Překádal často podle sebe jak může vidět i ten kdo sanskrit příliš nezná. O tom kdy manipuloval, kdy motivoval a kdy jen dělal chyby se dá spekulovat. Osobně věřím, že kromě osobního uznání toužil také udělat dobro pro svět. Jak se mu to povedlo ať každý posoudí sám. Jsou tam jak pozitivní tak negativní věci. Jinak já při překladu Gíty vycházím výhradně ze sanskritu, i když se dívám jak kdo překládal. To samé jsem dělal u své teze. Je ale fakt, že Manu Smritti jsem zkopíroval aniž bych se díval na sanskrit. Samozřejmě, že neznám všechny významy sanskritských slov a ani Prabhupáda je neznal. Překládal pomocí výše zmíněného slovníku. Jak bude můj překlad kvalitní to uvidíme. Myslím si, že máš schopnosti na to to posoudit takže uvidíš. Pokud bych si u nějákého verše nebyl jistý, tak ho prostě nechám přeložit svého kamaráda co sanskrit umí. Uvidím, jestli se rozhodnu přímo sanskrit studovat, to budu teprve zvažovat a bude to záviset na okolnostech. Ono se dá hodně naučit čtením, online jsou kurzy i slovníky a já mám ještě tu výhodu, že to můžu zkonzultovat s někým kdo sanskrit umí.

26
Cesta, smysl a cíl / Re:Duchovní život není teorie.
« kdy: Září 05, 2012, 08:22:22 »
Tondo, já jsem nepsal, že by ses měl stydět ;D Přečti si to pořádně ;) Jinak měl jsem dojem, že tehdy, když jsem přijel do Tachova, jsi si říkal Kírtananda dás. Jestli to byl Kírtan dás a já jsem v tomto ohledu trochu nepřesný tak se omlouvám. Řešil jsem především filozofické věci jak je patrno, ale když jsme se předtím bavili o těch jménech taki mi to nedalo. Jinak při své dokonalé paměti a zálohování všech možných internetových věcí si zcela určitě vybavuješ, co jsi psal kdysi Vaškovi z Brna na můj účet. Takže jsi myslím úplně ten poslední co by měl něco takového říkat. Ale to jen tak naokraj. Já se snažím vždy bavit o filozofii. Ale rubat beztrestně do sebe nenechám a paměť mám taky dobrou. Nicméně je pěkné, že cítíš aspoň lítost :)

27
Cesta, smysl a cíl / Re:Duchovní život není teorie.
« kdy: Září 04, 2012, 05:44:27 »
Ještě jednu poznámku k tvému textu Tondo nebo Kírtanando (to jméno jsi sice dostal někdy při hari náma obřadu, ale možná by jsi taky mohl říci, že už předtím jsi si tak nechal říkat a ne se za to stydět).

Předávání poselství Prabhupádou bylo špatné, jelikož změnil spousty věcí. Ty nejzákladnější jsem vyjmenoval v mé tezi. Buď přímo překládal špatně sanskritské verše nebo vycházel ze špatných překladů. Samozřejmě, že většina veršů je přeložena v normě, ale tak odhadem asi 20% špatně. Někdy jsou to opravdu zásadní věci. Čili odchylka od parampary. Sanskritský text tam je, ale Bhagavad-gíta tu není pro vibrování sanskritu jako Sáma Véda, ale pro získání poznání. Tudíž špatný překlad může způsobit kalamitu a to se stalo právě v ISKCONu. 


28
Cesta, smysl a cíl / Re:Duchovní život není teorie.
« kdy: Září 03, 2012, 10:05:12 »
Jo a jestli mi chceš něco přát přej mi prosím lásku ke Krišnovi. Zával karma jógy přej členům své farmy.  ;)

29
Cesta, smysl a cíl / Re:Duchovní život není teorie.
« kdy: Září 03, 2012, 09:07:33 »
Tondo ve tvém příspěvku je více věcí, takže po pořadě.

1. Prabhupádův překlad tohoto verše jsem si ověřil a je špatný, přesto ne tragický.

2. Zmínil jsem, že ta osoba co to překládale zprznila už tak špatný Prabhupádův překlad. Pokud to překládal z jiného zdroje než od Prabhupády tak na tom až tak nesejde, jelikož ten překlad je špatný, a to je věc o kterou jde.

3. Máš úplně mylné pochopení, že pokud někdo dosahuje duchovní pokroku tak je vševědoucí a neomylný. Ne vševědoucí je jen Bůh. Toto špatné pochopení vzniklo v Gaudija Vaišnavské linii se založením Gaudija Math, které bylo ovlivněno křesťanstvím. Kult guruů jaký nikdy předtím v Gaudija Vaišnavismu nebyl. Navíc nekvalifikovaných guruů. Neomylný není nikdo kromě Boha. I na té nejvyšší a nejpokročilejší úrovni jsi jen nepatrná součást Boha, která má buď větší či menší možnosti Boha chápat a realizovat. Ale nikdy ho nepochopí zcela. Ve skutečnosti jen malou a nepatrnou část.

30
Pomocníci na cestě / Re:Hnutí Haré Kršna v rozhlase
« kdy: Srpen 29, 2012, 21:12:04 »
Já to poslouchat nebudu ;D Navíc já ve skutečnosti napsal jenom jednu akademickou tezi, a pak všichni buď jeli do mně, nebo mleli nesmysly, a tak jsem byl nucen vysvětlovat a bránit se. Jinak každý může vidět, že do Haré Krišna bezdůvodně nerýpu. Já svůj názor řekl a stopro si za ním stojím.

Stran: 1 [2] 3