Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Kírtanananda dás

Stran: [1] 2
1

Haribol přátelé, včeličky v této pohnuté době trpí hlavně neuvědomělými zásahy člověka do přírodních pochodů, kdy člověk do přírody sype chemii jak máma moučkový cukr Honzovi na buchty.

Naštěstí ještě i v dnešní době existují lidičky, kteří se snaží včeličkám usnadnit jejich bytí zde na Planetě Země a proto zde nabídneme jednu z cest jak lze jednoduše pomoci proti parazitické houbě nosema ceranae.

Udělat pro včeličky bylinkový čaj dle receptu a tímto čajem lze pokrmovat celou sezonu.

Recept: spaříme bylinky měsíček lékařský-nať i s květy, máta peprná nať, pelyněk pravý nať a to vše stejným dílem. Necháme 15 minut vyluhovat scedíme a roztok smícháme s medem nebo hnědým cukrem. S takto získaným roztokem můžeme pokrmovat od jara do července, dle potřeb.

Mějte se všici krásně včeličkově Kírtanananda dás a Vilémovčata.


2
Vaišnava.

Existují různé typy charakteru Vaišnavů a my nedokážeme dokonale rozpoznat jestli někdo je Vaišnava nebo není. Ale jednu vlastnost Vaišnava má, která je viditelná.

Maháprabhu popsal jistý symptom Vaišnavy. Vaišnava je především pokorný a tolerantní.
Prostředí kolem nás neustále rozrušuje, ale Vaišnava je tolerantní.

Ne všechny vztahy s ostatními dušemi jsou příznivé, ale Vaišnava se vždy snaží být s nimi v harmonii.

Šríla B. S. Govinda Dev-Goswámí Mahárádža.

3
Cesta, smysl a cíl / Pravda je pravda.
« kdy: Říjen 28, 2012, 19:41:49 »

Jak dosáhnout oddané lásky? Co vlastně láska znamená? Všeobecně je láska v tomto světě považovaná za něco, co nás přivádí k vlastnímu potěšení. Milujeme pouze pro osobní uspokojení. Chceme-li ovšem pochopit lásku ke Svrchované Božské Osobnosti, musíme se nejdříve odevzdat. Musíme se odevzdat Pánovi. Musíme se odevzdat tomu, kdo nám udílí pokyny a striktně tyto instrukce následovat.

Musíme následovat učení, které nám přinesl Gauranga. Šrí Krišna Čaitanja Maháprabhu nám umožňuje porozumět realitě a pravdě o Svrchované Bytosti.Kdo je to Bůh? A co vše dokáže učinit? A kdo je schopen tomu porozumět? To jsou otázky a témata, které je třeba vyřešit.Co je to pravda? Pravda je pravda. Pravda nemá budoucnost, ani minulost, pravda je pouze přítomna. Neexistuje ve třech fázích. Pouze přítomnost. Neustálá přítomnost. A tato přítomnost nemá žádnou budoucnost. Vše ostatní na co pohlédneme je hmotné, přechodné. Existuje to pouze po určitý okamžik.Naše těla se narodí, dosáhnou určité výšky a váhy a postupně se začínají ztrácet, až nakonec zcela zaniknou.

To ovšem není naše motto. naše motto zní: „Chceme žít věčně.“Existuje Stvořitel, jenž stvořil celý tento vesmír a pod jehož vedením tu nyní sedíme a hovoříme. Kdo je to? To On je pravda. On je ten nejmocnější a my Ho nedokážeme pochopit svými miniaturními mozky.Naše poznání je omezené. Stejně jako naše fyzická, intelektuální a mentální síla – vše je omezené. Naše chápání pravdy je omezeno kapacitou smyslů. Takto se pravdy dobrat nemůžeme. K tomu, abychom pochopili pravdu, se musíme odevzdat. Naproste odevzdání.

Bhagavad-gíta (18.66) nám praví: sarva dharman parityajya mam ekam saranam vraja, aham tvam sarva-papebhyo moksayisyami ma sucah. „Zřekni se všech lidmi stvořených
náboženství a odevzdej se Mi. Odevzdej se Mi!“

Jestliže se odevzdáš bez vyhlídky na jakékoliv cíle, zbaven tužeb a budeš následovat Jeho požadavky, Pán se ti vyjeví. A k tomu, aby k odhalení pravdy došlo, se vyžaduje podřízenost.Co znamená podřídit se? Tohle tělo mi nepatří. Já nejsem tohle tělo. Veškeré orgány, které ke mně náleží, nejsou moje. Moje tělo, mysl, tělesná a intelektuální síla nejsou kompetentní k poznání pravdy. Chceme-li pravdu poznat, musíme se pravdě odevzdat. Odevzdat se!

Óm Višnupáda Šrí Šrímad Bhakti Vaibhava Purí Gósvámí Mahárádža.

4
Život ve zdraví / Jeden z pohledů na nemoci.
« kdy: Říjen 21, 2012, 13:01:26 »

Trocha zamyšlení jak nakládat s nemocemi a hlavně hodně inspirativních příkladů.





5
Cesta, smysl a cíl / Jak vnímáte a praktikujete bhakti yogu?
« kdy: Říjen 14, 2012, 00:32:48 »
Bhakti yoga je pro mne úplné odevzdání se Bohu kde jsem teprve na začátku a učím se tomuto, je to pro mne krásná nekonečná služba Krišnovi, jak chápete bhakti yogu  vy?

Co o bhakti yoze říká náš Otec?

Bg 12.6-7 — Avšak ty, kdo Mě uctívají — odevzdávají Mi všechny své činnosti, jsou neochvějně oddáni Mně, prokazují Mi výlučnou oddanou službu a neustále o Mně meditují s myslí upřenou na Mne — ty rychle vysvobodím z oceánu zrození a smrti, synu Pṛthy.

Bg 12.8 — Upři svou mysl na Mě, Nejvyšší Osobnost Božství, a nech u Mne spočinout veškerou svou inteligenci. Tak budeš bezpochyby stále žít u Mě.

Bg 12.9 — Můj milý Arjuno, uchvatiteli bohatství, pokud nejsi schopen na Mě neochvějně upírat mysl, dodržuj usměrňující zásady bhakti-yogy. Tak v sobě probuď touhu Mě dosáhnout.

Bg 12.10 — Jestliže v praxi nedokážeš dodržovat usměrnění bhakti-yogy, snaž se pro Mě pracovat, neboť prací pro Mě dospěješ k dokonalosti.

Co o bhakti říká Šríla Bhakti Rakšak Šrídhar Dév-Gósvámí:

"Bhakti, oddanost, je svou vlastní příčinou. Bhakti není stvořena něčím jiným mimo ni. Je tu věčně. Je jen zahalena a je ji třeba odhalit. Je, jako by spala: je třeba ji probudit. Pomíjivé žádosti a vědomé snahy jak o exploataci, tak i odchod z ní, nebo netečnost, představují obaly, které jí pokrývají. Tyto obaly musíme odstranit a pak se bhakti zjeví v celé své naprosto čisté kráse."

Maháprabhu proto poznamenal:

"Hledej Šrí Krišnu. V tomhle světě na tebe jiná povinnost nečeká. Ujmi se Jeho jména, hovoř o Něm, a takto jednej při čemkoliv, čemu se věnuješ. Velmi rychle dosáhneš naplnění svého života. Pokračuj s pronášením Jeho jména, hledáním Jeho a rozmluvách o Něm, ať už spíš, jíš, nebo se hádáš -cokoliv, co děláš, spoj s Ním."

6
Kršnova kuchyně / Něco o bílém pečivu.
« kdy: Září 16, 2012, 22:56:54 »
Bílý chléb není tak nezdravý, jak doposud tvrdili výživoví poradci.

Bílé pečivo včetně chleba je již přes dvacet let na černé listině většiny výživových poradců. Podle vědců z britské nadace pro výživu ale zcela neoprávněně. Podle nich se tak lidé maximálně ochuzují o celou řadu vitaminů a minerálů.

Vědci odmítli i mnohá varování poradců, že chléb je zodpovědný za celou řadu zdravotních problémů, jako je bolest břicha, nadýmání, únava, bolest hlavy či dokonce neustále se zvyšující alergie na pšenici.

"Tak jako přes masivní pokles spotřeby chleba v Británii, v této zemi i nadále obrovsky narůstá počet obézních, tak ani masivně nepřibývá lidí s alergií na pšenici. Bohužel se jen mnoho lidí nesprávně domnívá, že jsou alergičtí na tuto obilovinu či lepek (bílkovina obsažená v pšenici). Realita je ale jiná," upozorňuje pro The Sun vedoucí vědecké skupiny doktorka Aine O´Connorová a dodává: "Chléb je tak výživovými poradci nespravedlivě démonizován."

Podle doktorky O´Connorové je i chléb důležitým zdrojem výživy. Je bohatý na bílkoviny, kyselinu listovou a železo, což jsou zrovna živiny, jichž má velká část populace nedostatek. Čtyři plátky bílého či celozrnného chleba tak mohou ženě dodat až 1/4denní dávky bílkovin (mužům 1/5), což rozhodně není málo, a pak také důležitý vápník, který se ve slušné míře objevuje i v hladké mouce (ve 100g by mělo být až 20mg vápníku).

7
Kršnova kuchyně / Šríla Rúpa Gósvámí doporučuje
« kdy: Září 13, 2012, 21:10:56 »

Šríla Rúpa Gósvámí doporučuje, abychom nebyli poutáni k hmotnému smyslovému požitku, ale abychom přijímali jakýkoliv požitek, který je ve vztahu ke Kršnovi.

Jíst je například nezbytné a člověk chce ochutnávat chutná jídla, aby uspokojil svůj chuťový smysl. V tom případě může připravit nějaká chutná jídla a obětovat je Kršnovi pro Jeho uspokojení, a ne pro uspokojení svého jazyka.

To je skutečné odříkání. Můžeme připravovat chutná jídla, ale dokud je neobětujeme Kršnovi, neměli bychom je jíst. Slib odmítat všechno, co není obětováno Kršnovi, je skutečné odříkání, a s takovým odříkáním jsme schopni uspokojit žádosti smyslů.

8
 Jak nám mohou pomoci pokyny a jejich praktikování.

Příběh ve Skanda Puráně o lovci, ze kterého se stal velký oddaný díky pokynům Nárady Muniho. Když se z lovce stal dokonalý oddaný, nebyl schopen zabít ani mravence. Parvata Muni, Náradův přítel, uviděl, jak úžasně oddaná služba lovce proměnila, a poznamenal:

“Můj drahý lovče, to, že nechceš zabít ani mravence, není příliš zarážející. U člověka, který rozvíjí svou oddanost, se projeví všechny dobré vlastnosti aniž by o ně usiloval. Oddaní nikdy nikomu nepřináší utrpení.”

9
Ostatní / Poptáváme "sekačku na trávu" pro naše Hari Bu Bu
« kdy: Září 07, 2012, 20:55:01 »
Vážení čtenáři, rozhodl jsem se,že vám oznámím jednu smutnou zprávu. Je to asi 26 hodin co se s námi rozloučila naše Milovaná, Drahá a Výkonná sekačka na trávu pro naše Hari Bu Bu. Kdo z vás by věděl o její nástupnici, starší bubnové sekačce do 8 000Kč, dejte nám (kontakt) prosím vědět, kolektiv farmářů.  ;)

10
Cesta, smysl a cíl / Duchovní život není teorie.
« kdy: Srpen 26, 2012, 00:41:47 »

Každý se musí dnem i nocí snažit naplno praktikovat. Nikoliv však teoreticky! Věda má svoji teoretickou a praktickou část. Teoreticky se to může zdát být velmi pěkné, ale je třeba to dotáhnout do konce. Je třeba to zrealizovat praxí. Teorií to nezískáš. Proto je to velmi, velmi náročné!

Óm Višnupáda Šrí Šrímad Bhakti Vaibhava Purí Gósvámí Mahárádža.

11
Pomocníci na cestě / Suhotra Swámí Mahárája
« kdy: Srpen 19, 2012, 01:16:15 »
Velkou překážkou v pokroku ve vědomí Kršny je závist. Podle naší filozfie je závist ,,původním hříchem". Hmotné otroctví začíná závistí duše vůči Kršnovi. Pak se rozšiřuje i na všechny živé bytosti, které jsou Kršnovými nedílnými částmi. ,,Zvyšování vědomí Kršny" a “šíření vědomí Kršny” znamená zbavit se závisti. To je vše. Prakticky toho dosáhneme, když se budeme scházet, abychom společně zpívali, tančili, mluvili o Kršnovi, přijímali prasádam a tímto způsobem budeme čistě inspirováni přinášet toto hnutí nesobecky ostatním pro JEJICH prospěch, ne pro náš. Čím více se spolu můžeme sdružovat jako oddaní a Kršna je naším jediným zájmem, tím více se naše srdce oprostí od závisti. A tak bude naše společnost přitažlivá pro ostatní. Pak se automaticky zvětší počet oddaných, protože čím dál tím vice lidí onemocnělo sobeckou závistí, která je základem zcela prohnilé stavby moderní materialistické civilizace. V centru duchovní civilizace je Bůh, a ne já. Ti, kdo mají dost odvahy zříci se “aham-mameti” (já, mně a moje), budou zakladateli duchovní civilizace, která bude brzy vzkvétat na této planetě.  ;)


Od Suhotra Swámí Maháráje.

12
Společnost / Čeho lidé nejvíce litují na smrtelné posteli?
« kdy: Červenec 18, 2012, 16:40:32 »
Čeho lidé nejvíce litují na smrtelné posteli?

Práce a života dle představ okolí
Od dětství je člověk ovlivňován svou rodinou, kamarády, ale i společností. Rodina má často jasnou představu o tom, jak bychom se měli chovat a co bychom měli dělat, abychom v jejích očích byli těmi „správnými“ lidmi. Ovšem pozor! Kdo žije podle představ svých rodičů či společnosti a naplňuje jejich vize, lituje toho obvykle na smrtelné posteli.

Paliativní pečovatelka a zpěvačka Bronnie Wareová z Austrálie strávila většinu života u lůžek umírajících lidí. Viděla jich odejít tisíce a s většinou si povídala. Zkušenosti pak sepsala do své knížky Top Five Regrets of Dying – česky vyšla jako titul Čeho před smrtí nejvíce litujeme.

„Lidé obrovsky vyrostou, když najednou čelí své vlastní smrti. Naučila jsem se nikdy nepodceňovat nikoho s ohledem na kapacitu duchovního růstu. Proměny u některých lidí jsou doslova fenomenální. Každý zažíval spoustu emocí, popírání, strach, hněv, výčitky, lítost, více popírání a nakonec přijetí. Každý pacient našel svůj mír těsně před smrtí, každý z nich,“ tvrdila Wareová v interview pro list Sydney Morning Herald.

Příběhy a osudy tisíců lidí, kteří v její přítomnosti zemřeli, se lišily, byly vždy velmi originální. Když došla ale řeč na lítosti a výčitky, témata se najednou velmi podobala. Nejčastěji se vyskytovala pětice, kterou Wareová popisuje ve své knize.

„Vím, jak silný pocit je, když člověk stojí na konci života a něčeho lituje, něco si vyčítá, ale už s tím nemůže nic udělat. Proto jsem se rozhodla varovat ty, kteří s tím ještě něco udělat můžou,“ tvrdí australská pečovatelka, která po zkušenosti s umíráním v pětačtyřiceti porodila dítě, splnila si sen o pěvecké kariéře, vydala dvě alba a přestěhovala se blíž k matce, aby s ní častěji mohla být.

Pět nejčastějších lítostí a výčitek na smrtelné posteli:

Přeji si, abych měl/a víc odvahy žít život podle sebe, ne podle očekávání druhých (rodiny, společnosti, přátel).
Přeji si, abych tak tvrdě a dlouho nepracoval/a. Abych netrávil/a tolik času prací.
Přeji si, abych měl/a více odvahy vyjadřovat své pocity a svá přání.
Přeji si, abych byl/a více v kontaktu se svými přáteli.
Přeji si, abych si dovolil/a být mnohem šťastnější.

13
Šrí Šrímad B.R. Šrídhar Dév-Gosvámí, komentář k B.g. str. 164-5.

..."Védy jsou Mé instrukce dané ku prospěchu mas, jež se ode Mne odchýlily, a společnost je pod pravomocí Mnou daných všeobecných pokynů. Avšak Můj božský vztah ke všemu je niterný a nezávislý. Přesahuje veškeré zákony a společnost ustanovenou na základě védských Písem. Vždyť všechny Védy tento vztah spíše hledají."

Védy hledají toto ideální božské postavení. V jedné části Šrímad Bhágavaty, jež pojednává o Rása-lílá, zosobněné Védy prosí o odpuštění:

" Máme o Tobě správně podat zvěst, avšak nebyly jsme schopny Tě popsat tak, jak Tě nyní vidíme stát před námi. Teď chápeme, že jsme zhřešily, neboť jsme nedokázaly předat lidem tuto Rása-lílá, Vradža-lílá."

Veškerá zjevená Písma, podobně jako návěstí u cesty, pouze ukazují směr. Avšak kam, jak? "To nevíme". Jen: " Tímto směrem Jej lze dojíti." Kdekoli a všude, vše náleží Jemu...  :)

14
Kršnova kuchyně / Hravý oběd
« kdy: Červen 05, 2012, 22:37:58 »
Hare Krišna přátelé, podívejte jak lze využít zeleninu než jí sníte, pěkný poslech přeje Kírtanananda dás.



http://hobby.idnes.cz/zkuste-si-ze-zeleniny-vydlabat-hudebni-nastroje-po-produkci-je-snite-1jv-/hobby-zahrada.aspx?c=A090617_125610_hobby-zahrada_bma

15
Přírodní farmaření / Pěstování rajčat na balkónech
« kdy: Květen 06, 2012, 14:18:07 »
Hare Krišna vážení uživatelé a přátelé, pomalu se nám blíží zmrzlíci, no a po nich je doba výsadby citlivých rostlin do přírody nebo do nádob na balkóny.

Pro ty co nemají možnost pěstovat rajčata ve skleníku, několik rad pro pěstování na balkónech. Zvolte větší vědra (vyvrtat odvodňovací otvory)12-20 litrů a naplňte je kompostem či zakoupeným substrátem. Do středu nádoby zapíchněte opěrnou tyčku k níž budete rajčata vyvazovat a vedle tyčky vysaďte do každé nádoby dvě sazenice balkónové odrůdy rajčat, které po zakořenění zaštípněte 10-15 centimetrů nad hlínou.

Když se sazenice rozrostou vyvazujte je k tyčce a vyvazujte rovněž i fazochy, které se jinak vylamují, budete mile překvapeni pěknou úrodou právě z rozvětvených letorostů (fazochů).
Zálivka musí být vydatná a je to přibližně 5 litrů denně, zalít vždy večer nezalévat na listy, ale pěkně na substrát, na list patří jen zálivka či postřik z kvašené kopřivy.

Před prvními mrazíky sklidíme všechny vijany s plody a necháme doma v teple dozrát, některé nám vydrží až do vánoc, kdy můžeme ještě sbírat svoji úrodu a upravit z ní lahodné prasádam pro Krišnu a přátele.

Takto lze pěstovat i přímo v bytě, ale musí to být okno na jižní straně domu, přejeme všem bohatou úrodu, kolektiv farmářů z Vilémovské farmičky.

 :)

Stran: [1] 2