Autor Téma: Jaké kvality (guṇa) mají být potraviny připravené pro Kršnu?  (Přečteno 6309 krát)

barča

  • Host
Hare Krišna,

chtěla bych se zeptat na používání potravin při vaření Božstvům.. Je doporučeno používat pro obětování potraviny v kvalitě dobra, tedy satvické potraviny. Podle ajurvédy jsem ale našla, že k potravinám radžas patří kromě česneku, cibule, čaje, kávy atd..(co je oddaným většinou sdělováno) také zázvor, rostlinné oleje, jídla pečená na oleji.. a k tamas potravinám třeba také sušené mléko, pohanka.. dosud jsem tyto věci používala.. také oddaní v chrámech používají zázvor nebo sušené mléko do svých pokrmů. Jak je to tedy správně s přípravou jídla pro Božstva?

Děkuji za rady.

B

Kírtanananda dás

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Příspěvků: 147
  • Karma: +5/-0
  • Kde můžu pomůžu a kde nemůžu nepřekážím.
    • Zobrazit profil
Re:Jaké kvality (guṇa) mají být potraviny připravené pro Kršnu?
« Odpověď #1 kdy: Květen 09, 2012, 14:49:10 »
Hare Krišna Barčo, bude vždy záležet jaký standard si Ty sama zvolíš, protože i v Indii jsou různé standardy co se týče oblasti a dokonce každý math má ještě drobné rozlišení.

V  Bg 9.26  sám Krišna říká — “Jestliže Mi někdo s láskou a oddaností obětuje lístek, květ, ovoce či vodu, přijmu to.“

V komentáři je popsáno - “Nezáleží na tom, kdo a v jakém postavení jsme. Proces není vůbec náročný, Nejvyššímu Pánu můžeme s ryzí láskou obětovat dokonce i lístek, vodu nebo ovoce a On to s radostí přijme. Nikomu tedy není možné zamezit přístup k rozvíjení vědomí Kṛṣṇy, protože je tak snadné a univerzální.“

Ještě bych si dovolil přidat tyto Krišnovo vzkazy kde je patrno, že vždy jde o naši Lásku a Srdce. Sám osobně se těmito radami dlouhodobě řídím a když od nás jednou odjížděli oddaní, tak na rozloučenou zanechali vzkaz, kde bylo napsáno “ Tu bývá Krišna“.

Bg 8.28 — Ten, kdo se vydá po cestě oddané služby, nepřichází o výsledky studia Ved, konání obětí, podstupování askeze, dávání milodarů, filozofického zaměření či práce konané s touhou po jejích plodech. Samotnou oddanou službou to vše získává a nakonec dospěje do nejvyššího věčného sídla.

Bg 10.8 — Jsem původem všech světů — jak hmoty, tak duchovní existence. Vše pochází ze Mě. Moudří, kteří to dobře vědí, Mi prokazují oddanou službu a uctívají Mě celým svým srdcem.

Mnoho nektarové služby našemu Pánu přeje Kírtanananda dás.
Gauranga Nitjánanda Krišna vás opatruj aj s celou rodinou.

Nikdo

  • Host
Re:Jaké kvality (guṇa) mají být potraviny připravené pro Kršnu?
« Odpověď #2 kdy: Květen 09, 2012, 22:59:11 »
Uznáváme, že duch sídlí ve všech tvorech a věříme, že z něho čerpáme svoji duchovní sílu. Naše úcta k nesmrtelné součásti našich zvířecích bratří a sester nás často vede až tak daleko, že vystavíme tělo zvířete, které jsme ulovili a ozdobíme jeho hlavu symbolickou barvou nebo pery. Poté se nad ním skloníme v modlitbě a pozvedneme dýmku s posvátným tabákem v gestu symbolizujícím, že jsme s úctou propustili na svobodu ducha našich bratří a sester, jejichž tělo jsme byli nuceni ulovit, abychom se sami udrželi naživu. Když rozděluje jídlo, žena zašeptá své „požehnání" - což provede tak jemně a nevtíravé, že ten, kdo zvyk nezná ani její šepot nepostřehne : „Duchu, buď s námi!" Když manžel dostane svoji misku nebo talíř, i on podobně šeptem vzývá ducha. A když se stane starým mužem, s láskou se pečlivě snaží prokázat svoji vděčnost. Odřízne ten nejvybranější kousek masa a hodí jej do ohně - který je tím nejčistším a nejvíce nadpozemským živlem.

Zdravím ve spolek, toto je výňatek ze zápisků jednoho indiána z Ameriky, kdybychom více zkoumali védskou kulturu, ale i prapůvodní kulturu národů jež osídlily Evropu, pravděpodobně bychom viděli podobný obraz a proč to vlastně cituji, protože nejde ani tak o kvalitu jídla, jako o ten proces. Už ve 14. zpěvu, když zde byla citována Bhagavad-gíta, se píše, že všechny tři kvality poutají v těle nepomíjivého, každá svým způsobem a jen překročením těchto kvalit se můžeme přiblížit k Němu. Nevím jak popsat co cítím, ale dva lidé mohou obětovat u stejné sochy, stejné jídlo, stejným způsobem a při tom rozdíl může být zcela zásadní a co víc třetí jen odřízne kus masa a hodí ho do ohně a jeho tak tamasická oběť může být ta nejbližší Jemu ze všech těch tří. Ten rozdíl ovšem není ani v tom co obětují a ani jak to obětují, ale v celkovém uvědomění si Nejvyššího ve všem a to i v rámci všech svých činů.

barča

  • Host
Re:Jaké kvality (guṇa) mají být potraviny připravené pro Kršnu?
« Odpověď #3 kdy: Květen 10, 2012, 12:07:37 »
Souhlasím, určitě je to o vztahu, o rozpoložení mysli při obětování jídla..
Také to beru podobně. Přesto se doporučuje (teď mluvím o Iskconském doporučení) obětovat potraviny v kvalitě dobra. Kopíruji část textu z harekrsna.cz:
Ti, kdo se řídí zásadami čisté bráhmanské kuchyně, vaří pouze ze surovin v kvalitě dobra. Tyto potraviny zahrnují čerstvé ovoce, zeleninu, byliny, mléčné výrobky, obilí, luštěniny a podobně. Zvláště vaišnavové nevaří ze surovin v kvalitách vášně a nevědomosti, protože je nelze obětovat božstvům.
Také jsem slyšela, že je to jakési odříkání, vzdát se potravin v kvalitě radžas. Právě proto jsem se ptala, jelikož i v Iskc.chrámech se často používají radžas suroviny, někde i tamas.. Ostatní mathy moc neznám, zřejmě to ale bude podobné..
Ohledně obětování jídla jsem slyšela také dva názory: Obětuje se s jídlem láska ke Krišnovi, přenášíme mu náš obdiv, úctu, nabízíme mu a děkujeme za to, co máme.. a takto vlastně děláme vše v životě.. A druhá varianta: obětujeme, abychom nejedli hřích, jídlem prochází karmické reakce toho, kdo jej připravuje (s tím samozřejmě souhlasím.., třeba restaurace), ale dovětek, který byl k této variantě mě překvapil: Nemusíme obětovat čerstvé potraviny, ovoce, zeleninu, kterou právě sklidíme.. to můžeme rovnou sníst, není zatíženo karmou.. Myslím, že když se tyto dvě varianty spojí a obětuje se vše, mohlo by to být taky správně, ano?

Haribol!

Nikdo

  • Host
Re:Jaké kvality (guṇa) mají být potraviny připravené pro Kršnu?
« Odpověď #4 kdy: Květen 10, 2012, 23:40:12 »
Ono je možná více třeba naslouchat svému nitru, nechci nějak agitovat proti Isconu a jejich doporučením, ale na druhou stranu co je Iscon zač, je to jen novodobá náboženská organizace, co z nějakých tradičních hodnot vychází jen zdánlivě a je založená člověkem, co se sice pasoval za Gurua, ale měl k tomu asi tolik kvalifikací co já nebo ty a  proto je to také jen názor, který je potřeba podrobit kritice.

Myslím, že je strašně super, když se lidé vzdávají přežívání za cenu smrti jiných bytostí, ale už hůře to můžeš chtít po eskymákovi a nakonec ani tady, kde žijeme, by bez globalizace nebylo tak lehké žít bez jídla, za které se platí tahle krvavá daň. Ono když podrobíš jídelníček vegetariána bystřejšímu zraku, zpozoruješ spousty surovin, co putovali přes půl světa bez nemalé uhlíkové stopy a když půjdeš ještě dál, uvidíš živořícího zemědělce v třetím světě s herbicidy ničícími vše krom dané rostliny, jenž se stane potravinou ve světě takzvaně vyspělém. A pak už dilema začíná být komplikovanější a je potřeba si opravdu položit otázku, proč?

Mnohdy na tu otázku proč nevyvstane ani odpověď, že pro Kršnu, ale kolikrát abych byl zdravější, hubenější, apd., ale i kdyby pro Kršnu, tak mnohdy pro Kršnu pro to, aby mi zase dal ten zdravější a hezčí život a jakýsi ráj na onom světě, či lepší zrození. Což je nakonec i případ toho co píšeš, abychom nejedli hřích, aneb abych zase na tom vydělal. Takže vlastně docela sobecké jednání a Kršna je v roli jakéhosi poloboha obchodujícího s námi a kdo ví, třeba z toho dotyčný vytěží nějaký ten zisk, nakonec kdo obětuje polobohům, jde k polobohům a nebo myslíš, že rozdíl mezi bohem a polobohem je ve jméně snad?

To první co píšeš pro lásku ke Kršnovi, už se mi líbí víc a pak mu z lásky prostě dávám co mám, co jím, co dělám prostě cokoliv, nezáleží tolik co to je, ale spíše na tom, že to dělám protože myslím, že to tak má být a nedělám to z žádného osobního prospěchu, ale z pocitu správnosti takového činění a s vědomím, že to dělám, obětuji Jemu. To že Kršna nehodnotí velkolepost, je snad z veršů zde padlích jasné a řekl bych, že nehodnotí tudíž ani kvalitu a také by mělo být jasné, že to není on kdo se oddělil, kdo něco potřebuje, nakonec on říká, že je ke všem stejný, nikdo mu není milejší ani odpudivější. To my se vracíme, to my nalézáme své místo a my se znovu napojujeme na tuhle sílu.

V praxi tedy osobně nevidím ani nutnost obětovat u soch či jiných předmětů, ač ani necítím, že bych to měl zavrhovat, ale stejně tak mohu jen pronést potichu modlitbu před jídlem a jistě může být dobré se i rozdělit, pokud je to možné, s jinými, darovat část také chudým a tím celkově přijmout tu skutečnost součásti Božské bytnosti. Také myslím, že vlastně ty pravidla jsou vlastně pomůcky, jsou to pomůcky si uvědomit pravdu a ten kdo ji poznal, už nad tím ani nepřemýšlí, ale bez toho poznání si takhle vypomáháme, ale nemělo by se z toho stát modloslužebnictví a kupčení s Bohem, ale skutečné oddání se Bohu jež přeroste v jeho poznání.

Možná stále nejsem dost konkrétní, ale pravda je mi utajena a intuice není nikdy dost konkrétní. Konkrétní pokyny bych očekával od někoho, kdo zná pravdu a tak říká co přesně máš dělat a slibuje, že když budeš dodržovat co říká, že ji nalezneš a přebírá za to plnou odpovědnost. Nikoho takového ovšem neznám a tak si musíš vybrat sama přesnou metodu a nebo doufat, že se tu takoví najde, jen bych si dal ale pozor na to, aby to jen neříkal, neb o takové nouze není.

barča

  • Host
Re:Jaké kvality (guṇa) mají být potraviny připravené pro Kršnu?
« Odpověď #5 kdy: Květen 11, 2012, 11:54:58 »
Děkuji za názor. Také za inspiraci.

Člověk si přirozeně říká, že by měl použít rozum při rozhodování.., ale aby zase do toho moc nezapadnul a nebyla to pak pořád jen spekulace a přehazování pro a proti.. Tady pomůže už jen zkoušení, praktikování a služba.  :)

Ohledně uctívání Božstev.. je to asi stejné, jako s obětinami. Pro někoho to je, pro někoho vůbec. A také záleží na čase. Z vlastní zkušenosti vím, že je to trochu náročnější, než mít jednoduchý oltář s obrázky Božstev. A v závěru to na někoho může mít opačný účinek, protože to časově nezvládá, stává se to pro něj přítěž a zároveň cítí zodpovědnost vůči Božstvům, pečovat o Ně. Na druhou stranu, pro lenivé lidi, jako jsem já, to je dobrá lekce v přemáhání své mysli  :) I co se týče zde probíraného obětování jídla - může to pomoct při navazování vztahu s Krišnou.

« Poslední změna: Květen 11, 2012, 11:57:07 od barča »

Kírtanananda dás

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Příspěvků: 147
  • Karma: +5/-0
  • Kde můžu pomůžu a kde nemůžu nepřekážím.
    • Zobrazit profil
Re:Jaké kvality (guṇa) mají být potraviny připravené pro Kršnu?
« Odpověď #6 kdy: Květen 13, 2012, 11:06:17 »
Hare Krišna Barčo, dobrý postřeh s praktikováním a službou, protože největší odměna za dobře vykonanou oddanou službu je další oddaná služba a jelikož oddaná služba je věčná, máme se tedy na co těšit.
 :)
Gauranga Nitjánanda Krišna vás opatruj aj s celou rodinou.