Autor Téma: Co je cílem?  (Přečteno 7050 krát)

Nikdo

  • Host
Co je cílem?
« kdy: Květen 16, 2012, 11:51:44 »
Co je tím dojít ke Kršnovi? Je to rozplynutí  po smrti v Božském absolutnu, respektive zánik hranic individua oddělující duši od Kršny? Či snad nějaká služba v jakémsi transcendentálním ráji na Goloce? Či něco úplně jiného?

Kírtanananda dás

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Příspěvků: 147
  • Karma: +5/-0
  • Kde můžu pomůžu a kde nemůžu nepřekážím.
    • Zobrazit profil
Re:Co je cílem?
« Odpověď #1 kdy: Květen 18, 2012, 00:56:35 »
Hare Krišna Nikdo, já bych to viděl docela jednoduše. Pustit se s láskou do oddané služby a nezastavovat, no a když vydržíme frčet tak si ani nevšimneme a sloužíme už Doma u lotosových nohou našeho Pána.

Akorát nevím zdali bude po ruce nějaký počítač abychom dali vědět sem na fórum, jak to Doma zvládáme?!?
 :)
Gauranga Nitjánanda Krišna vás opatruj aj s celou rodinou.

Nikdo

  • Host
Re:Co je cílem?
« Odpověď #2 kdy: Květen 18, 2012, 06:08:54 »
Takže se nám výběr rozšiřuje o Dům u lotosových nohou Kršny a jak vypadá takový dům?

barča

  • Host
Re:Co je cílem?
« Odpověď #3 kdy: Květen 18, 2012, 09:53:22 »
Hare Krišna,
z toho, co jsem pochopila z různé literatury a diskuzí s oddanými, záleží hodně asi i na našem vědomí, na druhu nebo způsobu naší služby.. Možná to neříkám úplně správně. Ten, kdo opěvuje Krišnu kírtanem, může být pak ve stejném postavení jako osvobozená duše opěvujíce Pána. Někdo jiný s jinou službou se může dostat do zábav s Pánem jako jsou jeho hry s pasáčky ve Vrindávanu, některé matadži starajíc se o Božstva mohou mít třeba i mateřský vztah k Pánu, pečovat o něj.. nebo jako gópí. Myslím, že záleží na tom, kterou podobu Pána vidíme hlavně a jak mu sloužíme - jestli budeme ve vztahu s Góvindou, nebo možná oddaní jogíni s pánem smyslů Hrišikéšou. Nepřečetla jsem ještě všechna písma dostupná v češtině, stále se prolouskávám Bhagavátamem.. takže mohu napsat jen svůj postřeh.

Kírtanananda dás

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Příspěvků: 147
  • Karma: +5/-0
  • Kde můžu pomůžu a kde nemůžu nepřekážím.
    • Zobrazit profil
Re:Co je cílem?
« Odpověď #4 kdy: Květen 18, 2012, 11:33:45 »
Takže se nám výběr rozšiřuje o Dům u lotosových nohou Kršny a jak vypadá takový dům?





Hare Krišna Nikdo, no co Ti mám povídat, to co prociťuji uvnitř je jako v té nejkrásnější pohádce. Všude vládne mír, láska a všichni si pomáhají aby dohromady co nejlépe potěšili Krišnu, našeho milujícího a milovaného Otce.

Cítím jak se všichni lehce pohybujeme, nejsme nikdy unaveni a jsme všichni neustále v dobré náladě a pociťujeme nekonečnou blaženost, která se službou Krišnovi neustále zvětšuje.

Tolik asi ve zkratce, ale ještě jsem nenašel ten počítač ze kterého někdy budeme psát sem na fórum, tak budu trpělivě hledat dál a pak dám vědět kde se nachází.
Gauranga Nitjánanda Krišna vás opatruj aj s celou rodinou.

Kírtanananda dás

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Příspěvků: 147
  • Karma: +5/-0
  • Kde můžu pomůžu a kde nemůžu nepřekážím.
    • Zobrazit profil
Re:Co je cílem?
« Odpověď #5 kdy: Květen 18, 2012, 11:42:33 »
Hare Krišna,
z toho, co jsem pochopila z různé literatury a diskuzí s oddanými, záleží hodně asi i na našem vědomí, na druhu nebo způsobu naší služby.. Možná to neříkám úplně správně. Ten, kdo opěvuje Krišnu kírtanem, může být pak ve stejném postavení jako osvobozená duše opěvujíce Pána. Někdo jiný s jinou službou se může dostat do zábav s Pánem jako jsou jeho hry s pasáčky ve Vrindávanu, některé matadži starajíc se o Božstva mohou mít třeba i mateřský vztah k Pánu, pečovat o něj.. nebo jako gópí. Myslím, že záleží na tom, kterou podobu Pána vidíme hlavně a jak mu sloužíme - jestli budeme ve vztahu s Góvindou, nebo možná oddaní jogíni s pánem smyslů Hrišikéšou. Nepřečetla jsem ještě všechna písma dostupná v češtině, stále se prolouskávám Bhagavátamem.. takže mohu napsat jen svůj postřeh.



Hare Krišna Barčo, zajímalo by mě jaké máš vnitřní pocity, protože to co jsme přečetli nás určitě přivádí k zamyšlení a k vytvoření svého pohledu a pocitu, takže když to pro Tebe nebude obtěžující napiš nám prosím jak tyto duchovní pocity nyní vnímáš.
Gauranga Nitjánanda Krišna vás opatruj aj s celou rodinou.

barča

  • Host
Re:Co je cílem?
« Odpověď #6 kdy: Květen 18, 2012, 12:48:18 »
Hare Krišna,
no mé pocity.. před Božstvy nejčastěji velká pokora, obdiv, úcta. Nepřestává mě udivovat Krišnova síla, energie, kterou vše vytvořil.
To, co jsem chtěla napsat, .. spíše jsem chtěla přirovnat, v jaké je kdo náladě. Podobně jako se píše, že Ti, kdo obdivují Krišnovu vnější záři, brahmajoti, tak splynou s touto září (dočasně). Tak možná proto jsem to uvedla tak, že když někdo srdcem přilne ke Krišnovi v podobě Govindy, tak pokud se svou oddanou službou dostane k vysvobození, může pokračovat v opravdových zábavách s Govindou.. Tak jako třeba gópi věčně tančí tanes rása s Krišnou a matka Jašoda je vždy věrnou služebnicí a matkou Krišny. Třeba ten, kdo obdivuje a uctívá Božstva v podobě Lakšmi/Narayan a ne Rádha/Krišna, je ochuzen o všechny Vrindavánské zábavy..

Ale možná jsem také úúúúplně mimo  :)

Kírtanananda dás

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Příspěvků: 147
  • Karma: +5/-0
  • Kde můžu pomůžu a kde nemůžu nepřekážím.
    • Zobrazit profil
Re:Co je cílem?
« Odpověď #7 kdy: Leden 18, 2013, 15:20:14 »
Ať celý svět shoří na prach!

Rád bych se zmínil o jedné příhodě z doby ještě před tím, než jsem se odevzdal lotosovým chodidlům mého Guru Mahárádži, v době kdy jsem začal navštěvovat Gaudíja Math. U příležitosti oslav Šrí Gaura Púrnimy byl v Šrí Májápuru slavnostně otevřen chrám a instalována božstva a také se konala Šrí Navadvípa Dháma parikramá (obcházení svatého příbytku). Ráno na konci festivalu seděl Šríla Prabhupáda ve svém plátěném křesle, obklopen mnoha lidmi. Někteří mu vzdávali svoje dandaváty a loučíce se odjížděli domů. Tehdy začal Prabhupáda mluvit. „Prosím nepodvádějte mě!“ Moje uši byli vždy ve střehu a tak jsem zbystřil sluch. „Cože, jaké podvádění? Festival přece skončil a všichni odjíždějí domů, jak bychom ho mohli podvádět?“

„Přišli jste ke mně s ujištěním, že budete vykonávat službu Krišnovi a s touto myšlenkou jsem vás také přijal za svoje přátele. Přišli jste se zúčastnit tohoto festivalu jenom jako módní přehlídky a teď odcházíte zpátky do svých rodinných životů. Cítím, že mě podvádíte.“

Prabhupáda pokračoval: „Když řeknete: ,mám nějakou důležitou práci, jenom dokončím tuhle malou práci a přijdu zpět.‘ Ne, ne! Není nic co by vás mohlo zdržovat u vašich rodinných povinností. Dokonce i když řeknete‚ můj dům hoří, dovolte mi jej prosím uhasit a pak se vrátím zpět.‘ Ne! To také není třeba. To, co shoří, ti stejně nepatří. Tvoje potřeba je, aby ses vymanil z připoutanosti k tomu, co oheň spálí. Tvůj vnitřní zájem tkví ve spojení s Krišnou. Vnitřní zájem tvé duše může zcela uspokojit pouze Krišna a nikdo jiný. Tam můžeš svou bytost plně zaměstnat a toto své současné zaměstnání bys měl co nejdříve opustit.“

Mluvil velice naléhavě a to zasáhlo moje srdce. „Ó takový stupeň důležitosti služby Krišnovi, celý svět může být spálen na prach bez toho, aniž by nám to nějak uškodilo.“ Všechny naše žádosti může naplnit pouze Krišna. Takové extrémní vyjádření faktu duchovní potřeby. Takový je náš vztah s Krišnou. Nikde jsem nic takového neslyšel, ale teď jsem to s tak intenzívní naléhavostí pro službu Krišnovi slyšel tady. Tehdy jsem se rozhodl. „Tady zůstanu na celý svůj život.“


Vše, po čem v nitru toužíš, může být naplněno u lotosových chodidel Krišny. A prostředí, jež ti připadá tak důležité, je tvým nepřítelem. Ono tě drží daleko od vědomí Krišny. Tvoje místo, tvůj opravdový domov je však tady. Řekl to takovým způsobem, že jsem tam odevzdal celý svůj život službě Krišnovi. Takový stupeň intensity jsem nikdy neviděl, ani jsem si nikdy nepomyslel, že je něco takového možné - že i v tomto světě můžeme sloužit Krišnovi, aniž bychom promarnili jedinou vteřinu. Celý svět může shořet na prach a já tím nic neztratím. Naopak, když se vymaním z této pasti, z této smyčky připoutaností a vztahů, budu zachráněn. Vše, po čem prahnu, může být do nejmenšího detailu uspokojeno ve službě Krišnovi – moje vnitřní žízeň. Nikdy jindy a nikde jinde to nelze nalézt. Zde jsem sklonil svoji hlavu. Všechno!

Šrí Šrímad Bhakti Rakšak Šrídhar Dév-Gósvámí Mahárádža.
Gauranga Nitjánanda Krišna vás opatruj aj s celou rodinou.

Kírtanananda dás

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Příspěvků: 147
  • Karma: +5/-0
  • Kde můžu pomůžu a kde nemůžu nepřekážím.
    • Zobrazit profil
Re:Co je cílem?
« Odpověď #8 kdy: Leden 19, 2013, 15:25:01 »
Důvěra.

Džíva Gósvámí Prabhu řekl, že goptŗtve-vāraņa (modlit se o Pánovu ochranu) je nejdůležitější částí celého šaranágati. V tom spočívá jádro věci, substance – modlit se k Němu o Jeho útočiště. „Jsi můj ochránce.“ To je nejdůležitější část celého šaranágati a všechno ostatní tomu napomáhá. Uchovat si víru v to, že On nás ochrání – a Jemu nezbývá, než to učinit.

Šríla Bhakti Rakšak Šrídhar Dév-Gósvámí Mahárádža.
Gauranga Nitjánanda Krišna vás opatruj aj s celou rodinou.