Autor Téma: Nějak mrtvo  (Přečteno 11792 krát)

Nikdo

 • Host
Nějak mrtvo
« kdy: Červen 09, 2012, 19:56:48 »
Příliš Vám to tu nežije  ::)

Kírtanananda dás

 • Administrator
 • Full Member
 • *****
 • Příspěvků: 147
 • Karma: +5/-0
 • Kde můžu pomůžu a kde nemůžu nepřekážím.
  • Zobrazit profil
Re:Nějak mrtvo
« Odpověď #1 kdy: Červen 10, 2012, 18:05:35 »
Hare Krišna Nikdo, máš pravdu protože máme hodně nektarové služby Krišnovi venku kolem hospodářství, ale z druhé stránky jsem rád, že zde probíhá byť pozvolna smysluplná diskuze a ne jako např. na vedlejších fórech:

Citát z lide.cz:
Citace
slunickosmisek - 08.06.12 15:34:54
RE: Ukazal jste...
rika Vam neco zaporna zpetna vazba? ta ovlivnuje chod. Plovak na toalete je tez prikladem zaporne zpetne vazby.
kldyz je nadrz plnas, plovak vypne privod, tak stroj ovlivni, co dela.

Diskutovat o toaletním plováku, jen aby se plkalo…

No ale zase Krišna otevírá pole pro Tvé nápady, tak sem s nimi. Myslím, že jich máš plno, tak neváhej a pomáhej šířit vědomí našeho Otce... To je přece naše postavení...  ;)
Gauranga Nitjánanda Krišna vás opatruj aj s celou rodinou.

Nikdo

 • Host
Re:Nějak mrtvo
« Odpověď #2 kdy: Červen 10, 2012, 19:51:28 »
Však víš, že sem nějak psát nechci a tak čekám spíše na nápady druhých ;)

PS: Kršna nic o nepodmíněném veřejném šíření jeho nauky neříká, právě naopak o slova jako důvěrné a tajné není nouze a vlastně si nejsem jist, zda bych vůbec jeho nauku měl znát. Nekontrolované šíření jeho slov, prostoduché pronášení jeho jmen při každém pozdravu a při kdejaké veselici je sice vlastní některým následovníkům, ale mám vážné pochyby, že tak činí v souladu s Jeho vůlí.

Kírtanananda dás

 • Administrator
 • Full Member
 • *****
 • Příspěvků: 147
 • Karma: +5/-0
 • Kde můžu pomůžu a kde nemůžu nepřekážím.
  • Zobrazit profil
Re:Nějak mrtvo
« Odpověď #3 kdy: Červen 11, 2012, 00:29:09 »
Hare Kršna Nikdo, proč myslíš že by Krišnovi mělo vadit, když použiji Jeho Svatá Jména  na úvod dopisu?

Pokud se k Tobě nějakým způsobem Jeho nauka dostala, tak proč si dělat vrásky s tím zdali je to dobré?

Osobně jsem pochopil, že nemám šanci v tomto životě stihnout nastudovat a realizovat Védy, proto jsem se vydal cestou oddané služby, jak náš Pán v Bg doporučuje.

Bg 8.28 — Ten, kdo se vydá po cestě oddané služby, nepřichází o výsledky studia Ved, konání obětí, podstupování askeze, dávání milodarů, filozofického zaměření či práce konané s touhou po jejích plodech. Samotnou oddanou službou to vše získává a nakonec dospěje do nejvyššího věčného sídla.
 ;)
Gauranga Nitjánanda Krišna vás opatruj aj s celou rodinou.

Nikdo

 • Host
Re:Nějak mrtvo
« Odpověď #4 kdy: Červen 11, 2012, 02:00:52 »
Ono to spojení s "Jeho vůlí" nebylo úplně přesné a navíc to nesprávně implikuje, že je to proti jeho vůli. Samozřejmě není nic neběžného, že se jména jako Kršna, Ráma používají i jako normální jména, zvláště v Indii, ale je tu ten háček, že už to není jméno Boha, ale pozdrav, jméno syna, bratra, etc. Asi jako když někdo řekne v českém jazyce ahoj, tak už tím nemyslí "ke cti ježíše - ad honorem Jesu", ale prostě ahoj. Navíc samotný smysl těchto slov, které jsou voláním v 5. pádu, nemá u pozdravu žádnou logiku a jen dokazuje naprosté nechápání významu. Mimochodem jistě stojí za povšimnutí, že podobné oslovení nenajdeš ani v dopisech učitelů Vaší větve Vaišnavismu jako byl Bhaktivédánta Svámí Prabhupáda či Bhaktisiddhánta Sarasvatí Thákur. Každopádně mě to jistě nerozčiluje a už vůbec pochybuji, že by snad On s tím měl problém, ale jak chceš využít potenciálu, kdy samé jméno se stává prostředníkem na cestě k Němu a nakonec i Jím samotným, když k tomu jménu přistupuješ bez nějaké bázně, posvátné úcty a respektu a použil bys ho snad i na toaletním papíru. Sám jsem už mnohem a čím dál víc zdrženlivější v jeho užívání v jiném než důvěrném vztahu s Ním. Oddaný Kršny není z mého pohledu škatulka k sebevyjádření a zařazení se, ale ve skrze důvěrný vztah s Nejvyšším.

Stejně tak se jméno mnohdy neuváženě užívá při různých hudebních projevech a světských radovánkách, kdy sice lidé mají příjemný pocit ze společné zábavy a sdílení, ne ovšem odlišný od účastníků diskotéky na vsi a s vědomím Kršny to nemá už vůbec nic společného. Staří mudrci jistě dobře věděli proč mantry byli utajené a dovolené k vyslovení jen vyvoleným a za přísných pravidel. Nakonec i v křesťanství je jedno z přikázání "Nevezmeš Boží jméno nadarmo". Sic u této mantry lze operovat s tím, že nejsou žádná pravidla na základě Kali-santarana Upanišády, ale už pro samotné opakování slov z Upanišád jsou pravidla. Lze také operovat s příběhy jak pouhé prostoduché opakování bez významu jména stačilo k osvobození, ale moudrý chápe, že to vše má jen posilovat víru, jež je nezbytnou součástí a nakonec jiné staré příběhy ukazují jak opakování bez víry nikam nevedlo a zato pevná víra a soustředění se na jméno Boží stačila i na přejití rozbouřené řeky suchou nohou.

Pravdou je, že tento nešvar co se lidového zpívání týče rozšířil zřejmě už Čaitanja, jehož mnozí, k nimž se ale neřadím, uznávají za samotného Kršnu, sic z vyššího pohledu není nic a nikdo v kom Kršna není.  Pravdou ovšem je, že jistě pro mnohé může být v tomto nepříliš soustředění nakloněném věku lidové společné zpívání jmen Božích přeci jen jakýmsi prvním pohybem ke Kršnovi a tak nemůžu s absolutní jistotou, já nevědomí, tvrdit, že to k ničemu není, nevidím do většiny a už vůbec ne všech pohybů světa a záměrů Božích, ale vždy by měl mít člověk, pokud tedy nechce zbloudit ze započaté cesty, pevnou víru a trocha posvátné úcty k tomu, že to co opakuje je jméno Boha a když ho vyslovuje tak Bůh je přítomen víc než kdy jindy a to i přesto, že nemůže být místo, kde přítomen nikdy není. Ve chvíli kdy zapomene na význam, ztratí mysl v lidovém reji, rozplyne se v rytmech a společenských zájmech, zmizí i vědomí Boha. Každopádně co já můžu vědět, je to jen mé vidění, ale Kršna také spíše samotu a ticho než hlasité projevy a společenský rej na cestě k němu ve svých slovech vyzdvihuje.

Co se nauky týče nejde ani tak o to, zda je to dobré a nebo zlé, ale spíš o to, že ne vždy dobře dopadne, když malému dítěti dáš auto a natož náklaďák ke hraní. Je sice možné, že se naučí řídit, ale je tu značná šance, že to dopadne naopak. Průšvih samozřejmě nastává, když není na celé planetě nikoho, kdo by to řízení mohl naučit.

Co se oddanosti týče tak závěr citátu nerozporuji, ač je překlad úplně mimo a bohužel tak jak je špatně přeložený tento citát, jsou i nezralé a nejasné pokyny k tomu co je to oddanost Bohu, protože učitelé Vaší větve už nebyli z řad těch, jimž lze říkat vědoucí a znalý pravdy. Bohužel nám, jež hledáme pravdu, už nezbývá nic jiného než mít víru v pomoc Boží a vyrazit k ní každý jak umí sám za sebe. Každopádně i přesto mnohé, nikoli všechny, požadavky jež kladl Prabhupáda jsou nepochybně dobrým základem, ale mnohdy i nutným startem a bez toho, se nelze nikam posunout a žádná debata k tomu nepomůže a to je teď můj aktuální cíl a boj a bohužel i jedna prohra za druhou. Příkladem může být už jen čas, kdy píši tento příspěvek a ať nikdo nečeká, že před ranním Sluncem budu také čilý a opakovat jména Kršny se zcela soustředěnou myslí na Něj, bohužel.

barča

 • Host
Re:Nějak mrtvo
« Odpověď #5 kdy: Červen 12, 2012, 09:54:47 »
Zaujal mě tvůj příspěvek, Nikdo, takový názor jsem zatím neslyšela.. Pokud ti to nebude vadit, můžeš mi napsat, jak ty praktikuješ Krišna vědomí nebo duchovní život?

Děkuji.

Kírtanananda dás

 • Administrator
 • Full Member
 • *****
 • Příspěvků: 147
 • Karma: +5/-0
 • Kde můžu pomůžu a kde nemůžu nepřekážím.
  • Zobrazit profil
Re:Nějak mrtvo
« Odpověď #6 kdy: Červen 12, 2012, 14:05:45 »
Hare Krišna Nikdo, určitě má každý jiné vnímání Svatého Jména Pána, ale myslím že by měla být velká tolerance a to nejen mezi věřícími. Když použiji Svatá Jména na úvod dopisu, tak je to z toho důvodu, že cítím že tam patří Krišna a ne že bych jen tak plácal a plácal a plácal.

Povím Ti moji zkušenost se zpíváním Svatých Jmen, abys pochopil o čem to vlastně ten bezduchý člověk píše.

Jednou jsem s moji kamarádkou cestoval vláčkem a čekali jsme na přípoj na jednom nádraží. Na peron přišel nějaký člověk nevalné vizáže a začal hledat vajgly v místních popelnících. Když nemohl žádné nedopalky najít, vztekle kopal do popelníků, jako by oni byli příčinou jeho neúspěchu.

Pokračoval v tomto jednání a pomalu se blížil k naší lavičce, kde jsem seděl se svou kamarádkou a polohlasně jsme zpívali Svatá Jména Krišny.

Muž přišel navztekaný až k naší lavičce a vypadal tak rozrušen ze svého neúspěchu, až nám ho bylo oběma líto. Když přišel před naši lavičku zastavil se a začal naslouchat nejmocnější Mantře v tomto věku Hare Krišna, Hare Krišna, Krišna Krišna, Hare Hare, Hare Ráma, Hare Ráma, Ráma Ráma, Hare Hare.

To co se stalo po chvilce bych Ti přál zažít na vlastní oči, protože by to určitě změnilo Tvůj pohled na hlasité zpívání Svatých Jmen Pána.

Muž se sesunul na kolena, sepnul ruce a začal ronit slzu za slzou, až propadl v upřímný a vzlykavý pláč a já jsem viděl v každé jeho velké slze se třpytit Pánovu postavu jako by to bylo promítáno v kině na plátně.

Po pár minutách tohoto výjevu mu moje kamarádka podala prasádam co jsme měli sebou na svačinu a muž začal pomalu a rozvážně vychutnávat nabídnutý pokrm a začal se na nás přátelsky usmívat.

Nevím kam až by jsme ten den došli v navazování přátelství s tímto mužem, ale přijel nám vláček a my jsme pokračovali dál na naší kazatelské cestě.

Upřímně Ti řeknu, že po takovýchto realizacích nemám žádný problém s hlasitým zpíváním Božích Jmen, samozřejmě podle místa, času a okolností. Mám asi obrovskou kliku, že mohu vše prožít a ochutnat v takovýchto situacích, kdy jsem spojen velice úzce se svým Otcem Krišnou.

Závěrem bych Ti chtěl poděkovat za čas strávený při naší korespondenci, jelikož si velmi vážím lidiček kteří jdou cestou Domů, Domů ke Krišnovi ať už na voze nebo pěšky. ;)
Gauranga Nitjánanda Krišna vás opatruj aj s celou rodinou.

Nikdo

 • Host
Re:Nějak mrtvo
« Odpověď #7 kdy: Červen 12, 2012, 17:33:17 »
Kírtanananda,

tak samozřejmě nepřišel jsem sem kázat jak má kdo činit, ale jen říkám svůj pohled. Každopádně o tom jak má blízko autor dopisu ke Kršnovi se člověk dozví i bez proklamace a naopak potřeba těchto proklamací ve mně již budí podezření, že nahrazují co jinde chybí a tím to prosím neber osobně, ale jen jako moje zamyšlení.

Již vím, jak vyprávíš hezké příběhy, ale příběh je dobrý k poučení a je mnohdy přikrášlen vypravěčem za tím účelem. Stejné příběhy může vyprávět Armáda spásy jen s Kristem v hlavní roli, ale i člověk v Boha nevěřící, když rozdělí se o chleba a trochu pozornosti k vyloučeným. Ale nakonec jste odjeli a dotyčný se jistě dal opět hledat svoji cigaretu, ale možná tak bylo lépe, neb jinak by jste ho přijali za svého a vytrhli z jeho cesty osudové a pak tito v rouchách svatých s korálky na krku a se slovy Kršny po ruce, čekají stále na pozornost jim věnovanou, ale ani náhodou netouží po světa odloučení. Zas ovšem to bylo jen další zamyšlení.

Nakonec ale nezpochybňuji moc zvuku, zvuk je opravdu mocný, jen problém je, že spíš ke světu a jeho svodům svádí. Jistě ta Boží jména ho činí jiným, ale ne nadlouho a když je člověk nevyslyší a spíše na tu složku zvuku se zaměří, než aby k Bohu svou mysl otočil a zvuk nechal světu, pak je stejně i tenhle trik se zvukem marný. Ovšem možná se mýlím a plácám jen abych plácal tyhle zamyšlení. :D

Nikdo

 • Host
Re:Nějak mrtvo
« Odpověď #8 kdy: Červen 12, 2012, 17:53:19 »
Zaujal mě tvůj příspěvek, Nikdo, takový názor jsem zatím neslyšela.. Pokud ti to nebude vadit, můžeš mi napsat, jak ty praktikuješ Krišna vědomí nebo duchovní život?  Děkuji.
Má praxe není žádná sláva, nic k chlubení tu není, ale tak rozhlížím se na světě a musel jsem všechno možné vyzkoušet a někdy ani teď si nejsem jist, že už jsem se dost svodů Kršnovy přírody nabažil, ale tuhle cestu bych nikomu neradil, neb je těžké se pak zastavit a říct: „DOST, KDO TO TU ŘIDÍ :D“. Každopádně kudy se přesně ubírám by znělo jak návod a jaké má smysl dávat návod na něco, co není u konce. Spíš si dovolím, dokud vše, co říkám, jsou jen domněnky, že bych zůstal jen u úvah a komentářů, se kterýma ať každý jak chce naloží. Mohu doporučit vytisknout a obřadně spálit :D.

Kírtanananda dás

 • Administrator
 • Full Member
 • *****
 • Příspěvků: 147
 • Karma: +5/-0
 • Kde můžu pomůžu a kde nemůžu nepřekážím.
  • Zobrazit profil
Re:Nějak mrtvo
« Odpověď #9 kdy: Červen 14, 2012, 13:09:10 »
Hare Krišna Nikdo, co se týče Tvého zamyšlení se nad mnou proklamovanými Svatými Jmény, tak bych Ti rád upřesnil proč takto činím.

Vyrostl jsem totiž na vesnici a v době, kdy bylo zcela běžné, že když se lidičky potkávali, tak se zcela běžně používal pozdrav s Pánem Bohem, Pán Bůh pomáhej, dej Pán Bůh zdraví apod., a jelikož jsem bývalý horník, kde jsem mnohokrát denně vyslovil pozdrav “ Zdař Bůh“, tudíž to mám vžité a plně si uvědomuji o kom mluvím.


Od malička jsem byl svým prvním guruem babičkou vychováván k úctě k našemu Otci a tato úcta je v mém srdci stále, dokonce bych řekl že se věkem tato úcta k Bohu postupně zvětšuje. Prostě a jednoduše mne babička od mala učila dávat Bohu ve všem přednost a řadit ho na první místo.

Co se týče Tvé obavy, že zde na planetě není nikoho kdo by byl kvalifikovaný duchovní učitel, tak zde bych se spíš přiklonil k tomu, že je spíš velmi málo žáků, kteří by se chtěli duchovním praktikám učit dle návodu duchovních učitelů.

Samozřejmě je zde třeba vzít v úvahu místo, čas a okolnosti a nelpět na učitelích kteří odpovídají Satya-yuze, ale než člověk sám v životě zrealizuje to co mu mohou poradit jiní, kteří už to mají zrealizováno, ztratí tím mnoho drahocenného času, ale vše je samozřejmě vždy na rozhodnutí jedince. ;)
Gauranga Nitjánanda Krišna vás opatruj aj s celou rodinou.

Nikdo

 • Host
Re:Nějak mrtvo
« Odpověď #10 kdy: Červen 14, 2012, 14:38:08 »
Kírtananda, tak já ti ten pozdrav neberu, ale ode mě ho neuslyšíš, protože jak si zde doložil, není to védská dharma, ale z křesťanství tvůj náhled vychází a pravdou je, že křesťané vždy dávali svou víru na odiv více navenek než uvnitř a Prabhupádovo hnutí je křesťanstvím také značně ovlivněné, nakonec Prabhupáda měl křesťanské vzdělání. Každý máme ale své cesty a přeložím si, že když voláš Boha, tak mi zdravíš. Co se učitelů týče tak ta obava není planá, ale klidně v tématu o pomocnících na cestě o těch pravých vyprávěj, i když jednoduší by bylo vyprávět o tich zlotřilých a pomatených.

Kírtanananda dás

 • Administrator
 • Full Member
 • *****
 • Příspěvků: 147
 • Karma: +5/-0
 • Kde můžu pomůžu a kde nemůžu nepřekážím.
  • Zobrazit profil
Re:Nějak mrtvo
« Odpověď #11 kdy: Červen 14, 2012, 19:24:15 »
Hare Krišna Nikdo, já jsem naopak rád, že jsme postiženi každý jinak, alespoň si o tom můžeme popovídat. :D
Gauranga Nitjánanda Krišna vás opatruj aj s celou rodinou.

Nikdo

 • Host
Re:Nějak mrtvo
« Odpověď #12 kdy: Červenec 21, 2012, 16:45:46 »
Stále je tu celkem mrtvo  :).

Kírtanananda dás

 • Administrator
 • Full Member
 • *****
 • Příspěvků: 147
 • Karma: +5/-0
 • Kde můžu pomůžu a kde nemůžu nepřekážím.
  • Zobrazit profil
Re:Nějak mrtvo
« Odpověď #13 kdy: Červenec 21, 2012, 21:02:02 »
Stále je tu celkem mrtvo  :).

Tak vezmi živou vodu v podobě příběhů o Krišnovi a oživuj. Inspiruj zájemce na cestě do neznáma, ať mají představu jak a kam mohou dojít, když budou zpívat Hare Krišna, Hare Krišna, Krišna Krišna, Hare Hare, Hare Ráma, Hare Ráma, Ráma Ráma, Hare Hare.  ;)
Gauranga Nitjánanda Krišna vás opatruj aj s celou rodinou.

Nikdo

 • Host
Re:Nějak mrtvo
« Odpověď #14 kdy: Červenec 21, 2012, 23:10:26 »
Tak vezmi živou vodu v podobě příběhů o Krišnovi a oživuj. Inspiruj zájemce na cestě do neznáma, ať mají představu jak a kam mohou dojít, když budou zpívat Hare Krišna, Hare Krišna, Krišna Krišna, Hare Hare, Hare Ráma, Hare Ráma, Ráma Ráma, Hare Hare.  ;)

K čemu chytrých slov, jistě ví že u Boha je tenhle cíl, jistě ví i mnohem víc a mnohdy i proč selhávají a jak to napravit a co bych já je poučoval, spíše jsem tu abych provokoval, ale koho mohu, když jsi tu jen ty :D.