Autor Téma: Oblíbená bylinka  (Přečteno 3785 krát)

Nikdo

  • Host
Oblíbená bylinka
« kdy: Červenec 01, 2012, 01:19:07 »
Máte nějakou oblíbenou bylinku samozřejmě kromě Kršnovo bazalky (tulsí) a na co ji využíváte?


Kírtanananda dás

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Příspěvků: 147
  • Karma: +5/-0
  • Kde můžu pomůžu a kde nemůžu nepřekážím.
    • Zobrazit profil
Re:Oblíbená bylinka
« Odpověď #1 kdy: Červenec 02, 2012, 14:38:51 »
Hare Krišna Nikdo, tak bylinek mám v oblibě hned několik, ale takové nejhlavnější jsou:

Kopřiva - dávám do polévek, vařím z ní šák (špenát), nebo ji používám pro vnitřní čištění těla ve formě čaje.

Bez - květ využívám na smažení v těstíčku a dělám z něho chutný léčivý sirup. Z plodů bezu dělám marmeládu a sirup. Květ využívám do směsi proti nachlazení.

Ne nadarmo je v bylinkářské praxi zavedeno jedno moudro " Před kopřivou klekni, před bezem smekni ".

Ještě mám jednu velice oblíbenou bylinku a tou je pampeliška - tu používám k čištění krve a to tak, že od jara až do konce kvetení, jím její stonky i s květy a listy dávám do salátů.

Takže doufám, že jsem alespoň trochu inspiroval čtenáře k vyzkoušení alespoň některé bylinky.  :)
« Poslední změna: Červenec 02, 2012, 23:39:09 od Kírtanananda dás »
Gauranga Nitjánanda Krišna vás opatruj aj s celou rodinou.

Kírtanananda dás

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Příspěvků: 147
  • Karma: +5/-0
  • Kde můžu pomůžu a kde nemůžu nepřekážím.
    • Zobrazit profil
Re:Oblíbená bylinka
« Odpověď #2 kdy: Srpen 02, 2012, 13:21:01 »
Hare Krišna přátelé, další velmi oblíbenou a používanou bylinku mám jitrocel kopinatý, který používám zejména jako prostředek usnadňující odkašlávání při chronických zánětech průdušek, astmatu a dalších chorobách dýchacích cest, někdy i při trávicích poruchách spojených se zácpou. Zevně ho v praxi používám na obklady při ekzémech , spáleninách, zanícených a špatně se hojících ranách. Též z něho vyrábím účinný léčivý sirup.   ;)

Gauranga Nitjánanda Krišna vás opatruj aj s celou rodinou.

Kírtanananda dás

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Příspěvků: 147
  • Karma: +5/-0
  • Kde můžu pomůžu a kde nemůžu nepřekážím.
    • Zobrazit profil
Re:Oblíbená bylinka
« Odpověď #3 kdy: Říjen 07, 2012, 15:01:03 »
Hare Krišna přátelé, další velmi oblíbenou a používanou bylinku mám kostival lékařský, který využívám do tinktur ke zmenšení bolestivosti pohybového aparátu a k rychlejšímu hojení ran a zlomenin. Taktéž je výborný při rekonvalescenci.
Gauranga Nitjánanda Krišna vás opatruj aj s celou rodinou.