Cesta ke Kršnovi > Cesta, smysl a cíl

Duchovní život není teorie.

(1/11) > >>

Kírtanananda dás:

Každý se musí dnem i nocí snažit naplno praktikovat. Nikoliv však teoreticky! Věda má svoji teoretickou a praktickou část. Teoreticky se to může zdát být velmi pěkné, ale je třeba to dotáhnout do konce. Je třeba to zrealizovat praxí. Teorií to nezískáš. Proto je to velmi, velmi náročné!

Óm Višnupáda Šrí Šrímad Bhakti Vaibhava Purí Gósvámí Mahárádža.

Nikdo:
Je ovšem třeba pochopit, co předchází čemu, protože upéct jahodový koláč, pokud netušíš, co jsou to jahody a ani nemáš recept, je zhola nemožné. Stejně tak se to má s cestou k Bohu, pokud netušíš, kdo je to vlastně Bůh a kudy k němu jít, tak tvá cesta sebe praktičtější je stejně marná, jako kuchaře co peče jahodový koláč bez jahod. Bohužel všichni praktikující co jsem zatím poznal, jsou jako tento kuchař a pečou všechno možné jen ne jahodový koláč. Ještě horší je, že někteří z nich navíc přesvědčují ostatní, že ten jejich koláč je ten pravý jahodový, ačkoliv všemožné prastaré recepty to jednoznačně zpochybňují, ale i s tím si umí poradit tak, že je pozměňují ke své představě a mají to o to snažší, že starým receptům už nikdo nerozumí a tak se jen vydávají za překladatele. Co hůř tenhle stav s pečením falešných koláčů není nový a tak vzniklo plno falešných receptů, které už něco pamatují a ač jsou v rozporu s předcházejícími tak jsou vydávány za autoritativní a pravé.

Robert:
Souhlasím s Nikdom. První proces bhakti jógy je šravanam. Neboli naslouchání. Pokud není šravanam nemůžou nastat ostatní procesy. Navíc šravanam musí být ze správného zdroje. Bohužel dnes se v ISKCONu zaměňuje bhakti jóga za karma jógu. To je problém na který jsem poukázal ve své tezi. Co se písem týká jsou opravdu špatně překládána a mnohdy jsou manipulativně vykládána. Popravdě řečeno nemůžeme vědět na kolik jsou původní. Přesto bych si dovolil tvrdit, že nadále poskytují dostatečné vedení. Zbytek už je na tom co nám Krišna vyjeví v srdci.

Nikdo:
Zdravím Roberte a když už tak se tedy vyjádřím k tomu tvému nařčení ISKCONU. Ve skutečnosti Kršna jasně říká, že od pradávna učil dvěma způsobům života a to cestu poznání a cestu činnosti a navíc Bhagavadgíta i v tomto rozdělení ukazuje ve skutečnosti syntézu a kde je bhakti, ta je samozřejmě napříč, protože je společná oběma, protože bez ní by to bylo divadlo, nelze dosáhnout poznání bez odevzdání se Bohu, nelze jít k Bohu přes činnosti nejsou-li téže Bohu obětovány. Prostě snažíš se oddělit neoddělitelné a to i přesto že úplné odevzdání se Bohu všechno přesahuje a je nad jakoukoliv dharmou. Já naopak velice kvituji Prabhupádovo zaměření se na usměrnění svých žáků a rozhodně jsem si nevšiml, že by je nevedl k oddanosti a mnoho jeho prohlášení bych podepsal, ale bohužel vycházel z nějaké tradice a ta rozhodně nevedla až ke Kršnovi a proto byla vlivem času pozměněná, ale ani tomu nelze vyčítat, protože to tak mělo být. A když už jsem v tom mudrování, kde rozhodně mi jako etalon pravdy nikdo neberte, tak bych řekl, že se Roberte jen snažíš z různých těžkostí jež z karmajógy vyplývají pro nezkroceného člověka vysmeknout a proto se do toho tak opíráš a jen sobě odůvodňuješ, proč se tě to netýká.

Nikdo:
Nakonec ještě pár slov k Prabhupádovi a jeho překladům. Za prvé z toho co jsem o něm a od něj četl, jsem si jist, že znal správný význam slov a své překlady podřizoval tradici ze které vycházel a jak ty jsi na lide.cz psal, že komentáře "kopíroval z" tak ono je mnohem slušnější a blíže pravdě říct, že "vycházel z", protože se prostě držel tradice a považoval to za správné a kdyby tak činili všichni od Kršnovo éry, tak by nebyla Kalijuga a vše by bylo jinak, ale věci se dějí jak se mají dít a Kršna vidno měl zájem na rozšíření svých slov a zřejmě je chtěl v této náladě jakou Prabhupáda prezentoval trochu zastřené a přesto s originálem a tak tajemství zůstalo uchováno a zároveň ale i zachováno pro příští generace. Prabhupáda byl varnou vaišja, ale zjevně i velkým oddaným, že mu bylo dopřáno být Jeho nástrojem a svého obchodnické kvality rozhodně dokázal a žádný bráhmana by podobný úspěch nezaznamenal.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi