Autor Téma: Indická vesnice  (Přečteno 6596 krát)

Robert

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 40
  • Karma: +1/-1
    • Zobrazit profil
Indická vesnice
« kdy: Září 07, 2012, 14:04:44 »
Na svých cestách po Indii jsem často zavítal do různých vesnic. Zhruba 3 roky jsem měl také dům, kde jsem trávil poměrně dost času zhruba 12 km od Jagannátha Puri, v oblasti nazývané Brahmagiri. Bylo to zhruba v polovině cesty od Purí do Alarnáthu, kde je též slavný i když malý chrám Višnua, kam chodíval Čaitanja Maháprabhu na daršan v době, kdy se božstvo Jagannátha před Ratha játrou přemalovává a tudíž není přístupné. Tamější panditi jsou hodně na příspěvky, zvláště když uvidí evropana, takže jsem tam moc rád a často nechodil ;) Dalšími zajímavými místy je místo, kde pobýval Ramananda Rája, jeden z hlavních společníků Čaitanji, které leží v zapadlé a málokdy navštěvované vesničce Bentapur asi 7 km od místa kde jsem žil. Jako většina vesnic v okolí je to poklidné místo, které vyzařuje neuvěřitelnou atmosféru klidu a pohody a též duchovní extáze. Alespoň já jsem to tak cítil. Vesničané v okolí žijí v jednoduchých hliněných domech se střechami z listů z kokosových palem a jiných stromů. Ti co jsou bohatší mají k domu připojené chlévy kde chovají krávy. Jejich život je velmi jednoduchý a prostý. Pole kde se pěstuje v tamní lokalitě pouze rýže jsou, nebo raději použiji výraz, že v době kdy jsem tam pobýval byly, obdělávány kravami a býky s pluhem. Když je pole o trochu větší či je někdo bohatší, tak si buď pronajme či koupí traktor a to určitě velmi usnadní celou práci. Okolo cest jsou často kokosové palmy a opravdu příroda v Orisse je tropická, pro nás exotická a velmi pěkná a ještě pořád dá se říci nedotčená civilizací. Žil jsem dva km od vesnice Kapiléšvarpur, kde se narodil jeden místní významný světec, Jagannáth Dás. Vesnice je malebná s jezírky a kokosovými palmami. Kousek za Kapiléšvarpurem je řeka, která ač malá má velmi hluboké koryto. Vede přes ni ten klasický dřevěný most, který vypadá, že se každou chvíli zhroutí, ale kupodivu pořád drží :) Ten je jen pro pěší. Když člověk překročí tento most ocitne se bez nadsázky v jiném světě. Ženy z tamních vesnic často most ani nepřekračují a jelikož sem opravdu žádný evropan či běloch nechodí, tak jsem byl zřejmě prvním bělochem, který tamní vesnice navštívil. Samozřejmě překvapení vesničanů bylo ohromné. Zvláště když jsem pak na ně promluvil Odia. Vesničané byly opravdu extrémně milí, vyšplhali mi pro několik kokosových ořechů a pořád se ptali zdali nechci více. Bylo to opravdu příjemné a magické. Celá příroda lemovaná kokosovými palmami a jezírky, které se zračí mezi rýžovými poli je nádherná. Často také uvidíte růst konopí, hlavně v zapadlejších místech a vesnicích, jelikož oficiálně je konopí v Orisse zakázáno. Z toho si ale nikdo nic nedělá. Konopí nebo přesněji řečeno čaras se často kouří a když objíždíte okolní chrámy místní kněží vás často zvou ať si dáte s nimi. Ještě častěji se ale z konopí vyrábí nápoj zvaný bhang. Je to tradiční nápoj v Orisse a i na mnoha jiných místech Indie a pije ho zde skoro každý. Je velmi dobrý na trávení i celkově pro zdraví. Ajurvéda tento nápoj doporučuje, i když samozřejmě s mírou. Jednou jsem to trochu přehnal a létal jsem pak celý den ;D To je ale docela obvyklé a často jsou vidět různí šílení jezdci na motorkách, na kterých je poznat, že vypili spousty bhangu. Bhang je přirozeně velmi hořký a proto aby byl k pití se tam musí dát hodně cukru. Když některý výrobce na cukru šetří tak se to moc pít nedá. Nejlepší je pít bhang lassi. Neboli bhang smíchaný s jogurtovým nápojem. Když je ékadaší, ozývá se celou noc zpěv Haré Krišna mahámantry, jak se místní sádhuové a vaišnavové shromáždí v chrámech a zpívají.

Když jste v Majápuru a okolí, tak vás zaujmou nekonečná rýžová pole. Chodil jsem tam po různých neznámých místech a vesničané byli vždy milý. Žili podobně jako ti v Orisse. Bohužel co se týká zemědělství, tak je zde velký problém s přehnojováním. Otrávili tak dokonce i spousty spodních vod. Je to problém v celé Indii, ale obvzláště v Bengálsku. Trochu jiný styl života už nabídne Madhya Pradéš, která se nachází uprostřed Indie. Je to víceméně suchá země kde se samozřejmě chovají krávy a pěstuje obilí. Políčka jsou většinou malá, což není příliš dobré z hlediska efektivnosti. Ještě taková poznámka k mléku. Ač je v Indii spousta krav, tak mléka je spíše nedostatek a toho kvalitního obvzlášť. Vůbec indický systém zemědělství je velmi neefektivní a zaměstnává víc jak polovinu produktivních obyvatel, a to ještě na polích často pracují staří a děti.
Na severu v Himalájích pak jsou typická terasovitá políčka a mimo obilí a zeleniny se pěstuje čaj a samozřejmě konopí, které má každý na zahrádce a přidává se skoro do každého jídla. Vesničané jsou opravdu vždy milý, tedy pokud nejde zrovna o turistické místo. Jejich jednoduchost je ovšem spíše následkem jejich nevědomosti. Většina z nich neumí číst ani psát. Je často těžké donutit rodiče posílat děti do škol. Kdyby nebyli ve školách obědy zadarmo tak by to snad skoro nikdo na vesnici nedělal. Tak toliko malá exkurze do jiného světa, který určitě ještě pořád své kouzlo má. A snad ještě nějákou dobu mít bude.
« Poslední změna: Září 08, 2012, 06:28:31 od Robert »

Kírtanananda dás

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Příspěvků: 147
  • Karma: +5/-0
  • Kde můžu pomůžu a kde nemůžu nepřekážím.
    • Zobrazit profil
Re:Indická vesnice
« Odpověď #1 kdy: Září 07, 2012, 20:40:24 »
A to si se z takového ráje vrátil? Na Tvém místě už bych tam zemědělčil až by se za mnou prášilo. Nikdy jsem tam nebyl a přesto vím jaká je tam ohromná úrodnost.

Jednou v naší vytápěné zimní zahradě, kde je trochu podobné klima, děti při hře ztratili fazolu. Fazole začala klíčit na místě kde nepřekážela a tak jsem jí nechal růst a pečovali jsme o ní jako o ostatní rostliny. To co ale předvedla za pár měsíců, to bylo neskutečné, z jednoho semínka jsme vlastně měli plný košík fazolových lusků, takže od té doby si umím představit, jaké úrody lze dosáhnout v Indickém klimatu.
Gauranga Nitjánanda Krišna vás opatruj aj s celou rodinou.

Nikdo

  • Host
Re:Indická vesnice
« Odpověď #2 kdy: Září 07, 2012, 21:47:01 »
A to si se z takového ráje vrátil? Na Tvém místě už bych tam zemědělčil až by se za mnou prášilo. Nikdy jsem tam nebyl a přesto vím jaká je tam ohromná úrodnost.

Jednou v naší vytápěné zimní zahradě, kde je trochu podobné klima, děti při hře ztratili fazolu. Fazole začala klíčit na místě kde nepřekážela a tak jsem jí nechal růst a pečovali jsme o ní jako o ostatní rostliny. To co ale předvedla za pár měsíců, to bylo neskutečné, z jednoho semínka jsme vlastně měli plný košík fazolových lusků, takže od té doby si umím představit, jaké úrody lze dosáhnout v Indickém klimatu.

Nemůžeš všechno hodnotit z života rostliny, mě je náhodou na severu dobře a klidně bych byl ještě severněji. Jinak ono i přesto že jim to tam roste samo, tak se na ně sesypali výrobci pesticidů a jiné chemie, ale i GMO semen a dávají tam tomu co proto z hlediska ekologie, což vidno i Robert neopomněl zmínit (Robert: "Otrávili tak dokonce i spousty spodních vod"). Osobně ale nesouhlasím se závěrem, že je třeba širých lánů (Robert: "Políčka jsou většinou malá, což není příliš dobré z hlediska efektivnosti"), protože širé lány se ukázali také jako značně diskutabilní a vůbec ona to honba za efektivností je někdy celá kontraproduktivní, ale je nás na Zemi hodně a je otázka jestli jde ještě Zemi přirozeným zemědělstvím uživit, ale možná to že už nespoléháme na bohy jež jemu Bohu bohů slouží a věříme, že přírodu sami ovládneme, tak to je tou naší největší chybou, ačkoliv je mi jasné, že jenom tohle tvrzení dnes bude přímo kacířské z hlediska vědy a pokroku.

Nikdo

  • Host
Re:Indická vesnice
« Odpověď #3 kdy: Září 07, 2012, 22:15:12 »
Roberte technická, co znamená promluvil Odissi, protože to je klasický indický tanec, nemyslel si česky orijsky (Oriya language)?

Robert

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 40
  • Karma: +1/-1
    • Zobrazit profil
Re:Indická vesnice
« Odpověď #4 kdy: Září 08, 2012, 06:28:00 »
Jo je tam chyba odissi je tanec, jazyk se řekne v originále odia nebo v angličtině oriya. Český překlad radši zkoušet nebudu. Ráj to na chvilku je, ale má také své problémy. Mně se v ČR líbí. Indie mně nijak zvlášť už neláká. Spíš někdy zajedu do Kalifornie, na Nový Zéland či Tahiti. V Indii je opravdu spousta problémů. Co se týká úrodnosti nejsem expert, ale myslím si, že jelikož ta půda v podstatě neodpočívá, tak zas tak moc úrodná za ty roky nebude. Sucho je častý problém, i když ne zrovna v Orisse. Políčka jsou opravdu malá, nejčastější půměr asi 10x20 metrů. Z toho mála co o zemědělství vím větší či střední pole jsou opravdu mnohem efektivnější. K tomuto stylu se začíná zase čím dál více směřovat. Nejefektivnější zemědělství mají asi v USA a Kanadě. 
« Poslední změna: Září 08, 2012, 06:34:44 od Robert »

Robert

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 40
  • Karma: +1/-1
    • Zobrazit profil
Re:Indická vesnice
« Odpověď #5 kdy: Září 08, 2012, 08:21:00 »
Jo ještě k té úrodnosti. Klima je samozřejmě v Orisse dobré, ale co jsem se tak bavil tak ta kvalita půdy není bůhvíjaká. Nemá velkou bonitu. Osobně Indii opravdu nepokládám za vhodné místo k životu a dokonce ani ne k rozvoji duchovna, i když to co bylo z Indii implantováno na západ je opravdu většinou velmi špatně, a tak návštěva či pobyt v Indii může člověku trochu otevřít oči. Navíc pokud má někdo takové štěstí jako jsem měl já může potkat i lidi co mají velmi zajímavé poznání co se týká ajurvédy, astrologie či duchovních věd. Měl jsem štěstí, že jsem takové lidi potkal a že byli ochotni se se mnou podělit o své poznání čehož si velmi vážím, jelikož tyto osoby si vybírají komu poznání sdělí či co koho naučí. Ale zážitky jsou v Indii zajímavé a i když to není země pro všechny tak si myslím, že za návštěvu stojí. Rozmanitější a zajímavější zemi asi na této planetě nenajdeme.

Nikdo

  • Host
Re:Indická vesnice
« Odpověď #6 kdy: Září 08, 2012, 14:28:00 »
Roberte, jen na okraj, protože by to bylo spíše do přírodního farmaření. Tak sice máš pravdu, že v USA je efektivní zemědělství z hlediska výnosů, ale rozhodně ne ekologické a zdravé zemědělství, jejich produkce je přímo úměrná produkci ropy a to nejen pro zemědělské stroje, ale i pro to co na ta pole rozprašují, v množství pesticidů a GMO se rozhodně s Indií mohou také srovnávat. Vše se tam točí kolem peněz a ne zdravé země a výsledné zdravé stravy, hlavní je vyrobit cokoliv a prodat a je otázka zda je to trvale udržitelné, respektive vše nasvědčuje tomu, že to má svoji mez, která není v nedohlednu. To samé platí k velkým lánům, je třeba vždy nejen hodnotit vliv na aktuální produkci na 5-10 let, ale celkový dlouhodobý ekologický vliv na půdu, okolní faunu a flóru a i udržitelnost každého způsobu hospodaření a pak rozhodně jsou velké lány propadákem.

Robert

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 40
  • Karma: +1/-1
    • Zobrazit profil
Re:Indická vesnice
« Odpověď #7 kdy: Září 09, 2012, 08:01:05 »
Vypadá to, že máš pravdu, že v USA tu regulaci příliš nezvládají (asi proto je tolik mojich kamarádů a kámošek z Kalifornie posedlých bio) Toto si myslím je u nás a v EU dobře podchycené. Jinak já osobně zastáncem hospodaření bez umělých hnojiv nejsem. A to třeba právě pro toto http://kareldrabek.blog.idnes.cz/c/161385/Hare-Krsna-hare-EU-hare.html Ani nejsem, žádný velký ekolog (i když samozřejmě chci, aby život byl v určité ekologické toleranci). Většina tzv. ekologických organizací združuje fanatiky a lidi co z toho mají peníze a často nadělají více škody než užitku. To si myslím o Greenpeace či Duha. Nemám takové lidi moc rád. Co se týká velkých lánů tak by podle mne problém být neměl pokud by se ten lán nechal chvíli odpočinout a okolo či třeba i v tom lánu byli sem tam skupinky stromů. Jinak přílišná touha po zisku je určitě problémem USA, ale i mnoha jiných zemích a v tomto ohledu řadím Indii možná úplně na první místo. Indové jsou obecně řečeno neuvěřitelně materialističtí a jsou to známí podvodníci. Kdo nezažil nepochopí. Na druhou stranu Ind z uznávané rodiny a vzdělaný může být ten nejlepší kamarád jakého si dokážeš představit, což o Češích říct moc nelze, myslím si, že jsou Češi obecně velmi špatní přátelé. Správně jsi poukázal na to, že přelidněnost je už dnes velký problém. Indie z globálního hlediska suverénně vede a tam se situace moc zlepšovat nebude.
« Poslední změna: Září 09, 2012, 08:03:41 od Robert »

Kírtanananda dás

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Příspěvků: 147
  • Karma: +5/-0
  • Kde můžu pomůžu a kde nemůžu nepřekážím.
    • Zobrazit profil
Re:Indická vesnice
« Odpověď #8 kdy: Leden 25, 2013, 21:39:35 »



Ó Pane, prosím Tě, vyslechni si příběh mého utrpení. Pil jsem jed hmotného požitku a přitom si myslel, že je to nektar. Nyní jsou moje dny sečteny.

Šríla Bhaktivinóda Thákura.
Gauranga Nitjánanda Krišna vás opatruj aj s celou rodinou.