Autor Téma: Šrímad Bhágavatam, příběhy z něj, alegorie a co si z toho vzít, lide.cz  (Přečteno 13603 krát)

Kírtanananda dás

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Příspěvků: 147
  • Karma: +5/-0
  • Kde můžu pomůžu a kde nemůžu nepřekážím.
    • Zobrazit profil
Re:Šrímad Bhágavatam, příběhy z něj, alegorie a co si z toho vzít, lide.cz
« Odpověď #15 kdy: Prosinec 02, 2012, 21:49:53 »
Hare Krišna suhotra, děkuji za Tvůj další příspěvek, ale co jsem pochopil já z Tvých úvodních zpráv, tak z nich vyplývalo, že máš chuť o Krišnovo zábavách diskutovati, což jsem si představoval, jako že uživatel který bude mít zájem diskutovat, zde napíše své osobní realizace, kde byl inspirován z Krišnovo příběhů, a tím se můžeme vzájemně inspirovat do služby našemu Pánu.

V této náladě jsem popsal zjednodušeně část mé realizace se snášenlivostí, kterou jsem ale popsal nějak nepochopitelně, neboť Ty reaguješ jako bych popisoval nějakou Krišnovi neoddanou společnost.

Vím ze zkušenosti, že když se věci popisují, tak chvilku trvá než si uživatelé mezi sebou porozumí, a tak ještě doplním že jsem psal o výcviku v dětské společnosti, kde vlastně trénuješ snášenlivost téměř neustále a zeptám se Tě přímo, měl jsi v životě možnost realizovati výcvik trpělivosti a snášenlivosti ve společnosti dětí ve věku 4 – 6 let?

Přál bych Ti zažít naše Vilémovské komando, abys viděl jací to dokáží být Krišnovo služebníčci, kteří se s nadšením zapojí do jakékoliv služby našemu Pánu.
Gauranga Nitjánanda Krišna vás opatruj aj s celou rodinou.

Kírtanananda dás

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Příspěvků: 147
  • Karma: +5/-0
  • Kde můžu pomůžu a kde nemůžu nepřekážím.
    • Zobrazit profil
Re:Šrímad Bhágavatam, příběhy z něj, alegorie a co si z toho vzít, lide.cz
« Odpověď #16 kdy: Prosinec 03, 2012, 17:32:20 »
Já o vlku a oni mně krásně překvapily. Asi před hoďkou na mě zaútočila smečka našich juniorů a donutila mne uctívat našeho Otce přijímáním prasádam. Mají dobře vyvinuté sociální smýšlení a když vidí, že tatínek je nyní trochu nemohoucí po operaci TEP, tak sami od sebe vyrobily Krišnovi z ovoce a jogurtu pochoutku, kterou mi poté co ji přijal Krišna přinesly k jídlu, když jsem se byl zeptat oddaných kdo je inspiroval, potvrdili mi, že se  dětičky opravdu sami od sebe pustily do výroby.

Kdokoliv se má zájem seznámit s touto skupinkou oddaných Krišnovi, pište a volejte.
Gauranga Nitjánanda Krišna vás opatruj aj s celou rodinou.

Nikdo

  • Host
Re:Šrímad Bhágavatam, příběhy z něj, alegorie a co si z toho vzít, lide.cz
« Odpověď #17 kdy: Prosinec 04, 2012, 13:11:00 »
Kírtanananda dás: Nějak se ti asi podařilo suhotru odradit od dalšího psaní, ale měl pravdu, když psal, že rodina nemusí ještě mít nic společného s oddaností Bohu. Je hezké, že vedeš k božství své děti, ale zdá se, že i tvá připoutanost k nim pravděpodobně nebude o to menší, jak je nakonec přirozené, ale může člověka zradit v dosažení nejvyššího cíle, ač spořádaný život nikoho níže nesvede a nikdy nesvedl. Řekl bych, že člověk by měl vykonávat své povinnosti vůči rodině, ale být kdykoliv schopen ji opustit bez jediného záchvěvu duše a spočinout myslí pouze u Nejvyššího, k tomu měla védská dharma i následné životní stavy po období hospodáře. Možná bych řekl, že v rodinném životě pak nejlépe brát celý svět jako jednu velkou rodinu, kde z ní nejbližší jsou jen momentální situací zrovna poblíž, stejně jako by se uctívání Boha nemělo omezovat na tu kterou konkrétní formu, ale měl by být vždy  Bůh viděn všude a ve všem a jen momentální situací člověk k němu přistupuje jako ke Kršnovi. V praxi to znamená vykonávat nezaujatě a bez připoutanosti své povinnosti v rámci své malé rodiny, ale vždy tak aby to bylo v souladu s potřebami té velké rodiny neboli všech bytostí celého míra a vidět neustále nad i vším prostoupeného velkého ducha, oslavovat ho a neustále si ho připomínat, v každé chvíli o něm meditovat v té formě, která je mi nejbližší, ale nezapomínat na jeho vyšší transcendentální povahu, která je neměnná, svrchovaná, všeprostupující a být připraven kdykoliv pro něj všechno co člověk vlastní opustit, neboli nebudovat žádné pomíjivé a hmotné bohatství, ale neustále se krok po kroku přibližovat tomu nepomíjivému a věčnému co vše překračuje. Alespoň tedy tak nějak to tedy vidím já.

Nikdo

  • Host
Re:Šrímad Bhágavatam, příběhy z něj, alegorie a co si z toho vzít, lide.cz
« Odpověď #18 kdy: Prosinec 04, 2012, 15:33:17 »
Ještě bych dodal k tomu nebudování žádného pomíjivého hmotného bohatství, že to neznamená být líný a nečinný, ale být činný v rámci svých povinností daných z role v Kršnovo divadle a ve chvíli kdy role skončí být prost zášti ale i náklonnosti vůči všem a všemu, co se sehrálo a být plně a zcela Kršnovi k dispozici, jako by se nikdy nic nestalo, jako jeho věčná a neoddělitelná zcela oddaná součást.

Kírtanananda dás

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Příspěvků: 147
  • Karma: +5/-0
  • Kde můžu pomůžu a kde nemůžu nepřekážím.
    • Zobrazit profil
Re:Šrímad Bhágavatam, příběhy z něj, alegorie a co si z toho vzít, lide.cz
« Odpověď #19 kdy: Prosinec 04, 2012, 15:40:47 »
Hare Krišna Nikdo, Ty jsi nějak optimisticky naladěn, že uvažuješ o tom, že bych suhotru měl odradit tím co jsem napsal. Z mého pohledu jsem jen chtěl vykomunikovati jak to pochopil on, ale třeba nám to časem napíše. Jinak samozřejmě souhlasím jak se suhotrou tak s tebou, že rodina ne oddaných Krišnovi nemusí ještě mít nic společného s oddaností Bohu, já jsem popisoval osobní zkušenost z naší rodiny oddaných Krišnovi, kde už jsme větší rodina ne jen manželka a děti, ale i další souputníci.

Jsem rád že trpělivě dohlížíš a inspiruješ mne abych neopomněl na našeho Otce, ale věz že i já se snažím jít cestou oddané služby od blízké rodiny až po celý vesmír a tuto službu Ti budu rád opětovat a dohlížet na Tebe abys se postupně přibližoval k našemu společnému cíli. Co se týče Tvého dalšího popisu cesty ke Krišnovi, tak pokud takto realizuješ v praxi, tak máme velice podobnou stezku.

Ano činy jsou hlasitější než slova, díky.   :)
Gauranga Nitjánanda Krišna vás opatruj aj s celou rodinou.

Kírtanananda dás

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Příspěvků: 147
  • Karma: +5/-0
  • Kde můžu pomůžu a kde nemůžu nepřekážím.
    • Zobrazit profil
Re:Šrímad Bhágavatam, příběhy z něj, alegorie a co si z toho vzít, lide.cz
« Odpověď #20 kdy: Prosinec 04, 2012, 16:37:35 »
„Promluvy o Mně, ve společnosti oddaných, jsou velmi půvabné a přinášejí uspokojení uším a srdci. Takovéto hovory, plné duchovní energie, jsou zdrojem sladkosti a jejich kultivací se rychle otevírá cesta k osvobození z hmotného života. Takto postupně bytost dosahuje pevné víry, která se posléze vyvine v chuť a skutečnou lásku ke Mně.“ (ŠB 3.25.25)  :)
Gauranga Nitjánanda Krišna vás opatruj aj s celou rodinou.

Nikdo

  • Host
Re:Šrímad Bhágavatam, příběhy z něj, alegorie a co si z toho vzít, lide.cz
« Odpověď #21 kdy: Prosinec 04, 2012, 16:41:02 »
Tak jen jsem si všiml, že už neodpověděl, není v tom žádná specifická nálada a když tedy mlčel, tak jsem se ujal já vlastní trochu rozvedené inspirace z citované http://vedabase.com/cs/sb/7/6 a přišlo mi trochu, že i ty chováš příliš rodinu ve svém srdci o čem mluví právě http://vedabase.com/cs/sb/7/6/11-13. Každopádně nic ti nezazlívám, myslím, že je to velmi těžké žít rodinný život bez ulpívání a i proto také dle védské dharmy moudří v rodině svůj život nezakončovali a další dva ášramy ještě prodělali. Ačkoli jak vidno skutečně poslední z ášramů se dnes málokdy vidí ač se sanjásini mnozí co po světě jezdí a stále holdují požitkům světa nazývají, tak nakonec ani Prabhupáda jim nikdy nebyl, což je zcela fér si přiznat. Co mě se týče to budeš mít lehké poučovat, neb dalo by se říct, že start nebyl optimální a je už těžké se zapojit nějak rozumě do védské dharmy, ale snažím se o projití bez ulpívání a nějak nemám žádné cíle, jen dělat co přijde i proto tady fórum dělám jen když není nikdo jiný a nedali jste jinak, ale mám čisté svědomí, že máte vše co je třeba, aby jste s tím mohli i beze mě dál manévrovat. Ovšem není pro mě ve védské dharmě žádný stav, nesnažím se hledat ve světě naplnění tužeb, krom neumřít hlady a mít kde hlavu složit, stále hledám co by tak mohl Kršna ode mě potřebovat a přitom se snažím na nikom nezáviset, když si mohu vydělávat s tím, čím mě Kršna do světa vybavil a tak jdu zajisté mimo dharmu na rozdíl od těch co aspoň třeba život hospodáře naplňují, ale Kršnu jako cíl si stále udržuji jako jediný a pravý a mám rozhodně drobnou výhodu, že svět mohu kdykoliv opustit a jít dál, nechovám vůči němu zášť je nepochybně krásný, ale ani ho nepotřebuji.

Kírtanananda dás

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Příspěvků: 147
  • Karma: +5/-0
  • Kde můžu pomůžu a kde nemůžu nepřekážím.
    • Zobrazit profil
Re:Šrímad Bhágavatam, příběhy z něj, alegorie a co si z toho vzít, lide.cz
« Odpověď #22 kdy: Prosinec 04, 2012, 17:28:46 »
Jo je určitě dobré, že jsi se ujal inspirace, neboť promluvy o Krišnovi baví i mne a je dobré když jde inspirace nejen z Písem,ale i z té praxe, neboť i věda má svou teoretickou i praktickou část.

Co se týče mého rodinného života mám výhodu že nejsem ulpívající hospodář, ale stejnou měrou miluji všechny žijící bytosti a snažím se pomáhat všem kdo o mou pomoc stojí na krásné cestě zpět do náruče našeho Otce. Již jsem si v životě dost "vychutnal" různých druhů iluze abych pochopil jak dál.

Na Tvém místě bych nehledal nějak intenzivně nějakou škatulku kam se zařadit, protože pokud budeš i nadále upřímným Krišnovým služebníkem, jsem si jist, že si Tě Krišna oblíbí a zařadí zcela určitě mezi oblíbené a milované služebníky.   :)
Gauranga Nitjánanda Krišna vás opatruj aj s celou rodinou.

Nikdo

  • Host
Re:Šrímad Bhágavatam, příběhy z něj, alegorie a co si z toho vzít, lide.cz
« Odpověď #23 kdy: Prosinec 04, 2012, 22:34:47 »
Tak nepochybuji, že máš srdce otevřené, ale ani o tom že není nedotčené tou připoutaností, ale tak Bůh jistě nenechá upadnout svého oddaného a životy jsou beztak jen různá zastavení na dlouhé cestě a důležitější je ten směr, o kterém u tebe vůbec nepochybuji jako u některých včetně sebe, než dosažení cíle v jednom životě, ač ani to ti neupírám, ale nakonec věci nejsou zcela v našich rukou, ač nelze ani říct, že si za svůj osud nemůžeme.

Jinak ale nehledám ani tak škatulku, ale protože umím, jak není neobvyklé, spíš hovořit o jiných než o sobě, tak složitosti a zákoutí své role jež ani sám mnohdy nerozumím nechám na jindy.

Kírtanananda dás

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Příspěvků: 147
  • Karma: +5/-0
  • Kde můžu pomůžu a kde nemůžu nepřekážím.
    • Zobrazit profil


mac-cittā mad-gata-prānā, bodhayantah parasparam
kathayantaś ca mām nityam, tusyanti ca ramanti ca
(Bhagavad-gítá 10.9)

Mac-citta: jejich pozornost se upíná ke Mně, mad-gata-prana, jejich energie je rovněž použita pro Moji věc, bodhayantah parasparam: navzájem jeden druhému pomáhají. To nám připomíná „Napoleonovo křeslo“ - Napoleon zařídil, aby každý muž seděl na klíně toho druhého v kruhové formaci, čímž se navzájem chránili před chladem, který by se jim jinak stal osudným. Všichni tak byli schopni strávit celou noc v nesnesitelném chladu. Jinak by jeho armáda zanikla.

Vzájemnou pomocí, tím, že jeden oddaný klade otázky a druhý na ně odpovídá, jsou oba zaměstnáni službou. Dotazující vyvíjí určitou energii, stejně jako ten, který odpovídá. Bodhayantah parasparam: ti, kteří si jsou rovni, se navzájem dělí o svoje myšlenky týkající se Krišny(kathayantas ca mam nityam), a tak vzniká jejich blaho. Společnými rozmluvami a diskusemi je vytvářen určitý nektar, který vyživuje oddané. „Jeden se ptá na věci týkající se Mě, druhý mu odpovídá, a tato diskuse vytváří proud nektaru, který obě skupiny vyživuje.“ Tusyanti ca ramanti ca: „Nastává uspokojení povstávající ze společného pochopení, které se vyvíjí až k ramanti ca, až k úrovni absolutního oplácení, 'naprosté transakce'. Dosahuje to až tohoto standardu (ramanti ca), a já jim pak odkrývám další pokračování, iluminaci nového světla (dadami buddhi yogam tam), a oni nabírají nový kurz a jsou povýšeni do „sebevražedné čety“, skupiny způsobilé ke každému druhu služby.

Šríla Bhakti Rakšak Šrídhar Dév-Gósvámí Mahárádža.
Gauranga Nitjánanda Krišna vás opatruj aj s celou rodinou.

Kírtanananda dás

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Příspěvků: 147
  • Karma: +5/-0
  • Kde můžu pomůžu a kde nemůžu nepřekážím.
    • Zobrazit profil


Tento druh „vojáka“ je způsobilý pro boj na zemi, ve vodě, ve vzduchu a v jakýchkoliv jiných podmínkách a je připraven na jakýkoliv druh boje, jakýkoliv druh služby. „Přivádím je k této skupině.“ Yena mam upayanti te. Bezpodmínečná služba: jsou připraveni k jakékoliv službě, která se od nich požaduje. Jsou připraveni obětovat vlastní život pro jakýkoliv druh služby, a tato zvláštní skupina se nachází ve Vrindávaně. Šrípádovi A.Č. Bhaktivédánta Svámí Mahárádžovi jsem řekl, že v Bhagavad-gítě po ramanti (10.9) přichází buddhi-yoga a potom upayanti (10.10). Dle mého mínění to znamená, že ramanti, neboli božská služba, se v madhurya rase vyvíjí přes buddhi-yogu, neboli yoga-mayu, až k upayanti, nejvyšší úrovni služby ve Vrindávaně. Šrípád Svámí Mahárádža odpověděl: „Co více než tohle by to mohlo znamenat!“

Z tohoto důvodu upayanti znamená káma-rúpa. Šríla Rúpa Gósvámí se zmiňuje v Bhakti-rasamrita-sindhu o sambandha-rúpa a káma-rúpa, dvou druzích rágátmiká-bhakti, oddanosti vlastní věčným společníkům Pána, vedeným obyvateli Vradži. V sambandha-rúpa Pánovi společníci spolupracují v souladu se svým stanoveným relativním postavením v dasya, sakhya, vatsalya nebo madhurya, zatímco v káma-rúpa přicházejí vykonat, cokoli se od nich požaduje. Jsou připraveni sloužit jakékoliv touze Absolutního.

Jsou jako ta skupina vojáků, která byla vycvičena k jakékoliv službě ve válce, aniž by byla omezena pouze na boj v určité divizi, jako armáda, námořnictvo, nebo letecká síla. Jsou připraveni na všechny druhy služby, kdekoliv. Taková je káma-rúpa skupina. To znamená upayanti te. Jsou obdařeni instrukcemi (dadami buddhi yogam tam), díky nimž dosahují této způsobilosti ve službě Absolutnímu. Krišna je schopen spolupracovat se Svými služebníky v jakémkoliv postavení. V Mathuře dal dokonce i Sairindhrí, Kubdže, možnost, aby Mu poskytla nejvyšší službu. Krišna je připraven na cokoliv, a zrovna tak i druhá strana, Jeho služebníci, musí být připravena stejným způsobem. Tato vysoká koncepce káma-rúpa je velmi, velmi záhadná. Pro běžné smrtelníky je velmi obtížné to pochopit.

tesām evānukampārtham, aham ajñāna-jam tamah
nāśayāmy ātma-bhāva-stho, jñāna-dīpena bhāsvatā
(Bhagavad-gítá 10.11)
„Ty oddané, kteří jsou Mi neustále odevzdaní a kteří Mi z lásky slouží, obdařím vnitřní božskou inspirací (buddhi-yoga), pomocí níž ke Mně mohou dospět a poskytovat Mi různé důvěrné (upayanti) služby.“

Šríla Bhakti Rakšak Šrídhar Dév-Gósvámí Mahárádža.
Gauranga Nitjánanda Krišna vás opatruj aj s celou rodinou.